NNW szkolne nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Warto wiedzieć, że takich ubezpieczeń, do których jesteśmy zobowiązani, jest zresztą niewiele. Jednym z nich jest OC pojazdów mechanicznych. NNW szkolne jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym, a więc to od nas zależy, czy zdecydujemy się je kupić.
To ubezpieczenie warto mieć, ale też żadna instytucja nie może nas przymuszać do zakupu takiego ubezpieczenia. Dziecko, które nie ma NNW może normalnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych, przedszkolnych, lekcjach WF itp.
Ubezpieczenia NNW nie musisz kupować w szkole. Utarło się, że szkoły, rady rodziców, przedstawiają na początku roku szkolnego ofertę ubezpieczenia NNW, ale nie zawsze jest ona korzystna dla rodziców.
Warto pamiętać, że żaden z organów szkolnych nie ma prawa nas przymuszać, czy w żaden sposób nakłaniać do zakupu takiego ubezpieczenia. Oferta, którą przedstawia szkoła czy przedszkole może być oczywiście korzystna, ale zanim zdecydujemy się na zakup, warto porównać ją z innymi ofertami – np. na stronie finli.pl
NNW szkolne kupione w sieci czy za pośrednictwem Doradcy, będzie działało tak samo, jak to zakupione w placówce szkolnej.
NNW szkolne może być dobrym ubezpieczeniem, pod warunkiem, że ma odpowiedni zakres. Najczęściej jednak rodzice decydują się na ubezpieczenie tanie, kosztujące 30-40 zł za rok ochrony i w razie wystąpienia wypadku, są bardzo rozczarowani pomocą, jaką uzyskują.
Tanie ubezpieczenie NNW to najczęściej bardzo niska wypłata i po takiej polisie nie należy się spodziewać realnej pomocy.
Kupując NNW szkolne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę ubezpieczeniową. Jeśli wynosi ona 15-20 tys. złotych, wypłata odszkodowania będzie przeważnie symboliczna.
Ubezpieczenie NNW szkolne nie jest produktem standaryzowanym. Oznacza to, że może mieć w zależności od ubezpieczyciela, wybranej oferty, kompletnie różny zakres. W podstawowych wariantach, będzie zapewniało tylko wypłatę odszkodowania w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, w innych może pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, opiekę assistance, operacji, protetyki itp.
Warto kupując takie ubezpieczenie zdecydować się na wariant, który w razie nieszczęście będzie faktycznym wparciem.
Wielu rodzicom wydaje się, że ubezpieczenie NNW chroni dziecko tylko w szkole, a nie jest to prawdą. Ubezpieczenie działa nie tylko w placówce, ale także poza nią, w drodze do domu i szkoły, w czasie zajęć pozalekcyjnych, a także w większości wypadków w czasie wyjazdów i wypoczynku wakacyjnego.
Jeśli do wypadku dojdzie w jakimkolwiek miejscu poza szkołą, również możemy się ubiegać o odszkodowanie.
Chociaż większość rodziców zawiera umowę ubezpieczenia we wrześniu/ październiku – warto pamiętać, że NNW dziecka możemy kupić w dowolnym momencie roku. Umowę ubezpieczenia możemy zawrzeć w dowolnym miesiącu, zwykle także będzie ona obowiązywała od kolejnego dnia roboczego.
Jeśli nie kupiliśmy polisy na początku roku szkolnego, można z powodzeniem zrobić to wcześniej/ później.
Warto pamiętać również, że NNW szkolne to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – a więc nie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (chyba, że dotyczą one takiego wypadku, ale tu zakres jest zwykle ograniczony). Jeśli dziecko wyjeżdża, zwłaszcza za granicę, warto skorzystać z komplementarnej oferty, którą kupuje się na okres przebywania na wyjeździe.
Takie ubezpieczenie turystyczne, daje możliwość pokrycia kosztów leczenia, także w przypadku nadległego zachorowania, transportu medycznego czy innego nieprzewidzianego zdarzenia. Taki zakres nie jest dostępny standardowo w ubezpieczeniach szkolnych NNW i warto o tym pamiętać.