ABC bezpieczeństwa na wakacjach – o tym pamiętaj!

Wakacje to czas beztroski, ale jeśli mają pozostawić dobre wspomnienia, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto przed wyjazdem przypomnieć sobie podstawowe zasady, aby potem nie żałować nie tylko straconej okazji do odpoczynku, ale także utraconego zdrowia czy niepotrzebnie wydanych pieniędzy.

 

Wakacyjne wypadki –  nie mówimy o tych drogowych –  to najczęściej zdarzenia niegroźne. Zadrapania, oparzenia słoneczne, czy nawet złamania, najczęściej nie pozostawiają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że także konsekwencje tych z pozoru mniej groźnych zdarzeń mogą być poważne.

Bardzo istotne w kontekście wakacyjnych wyjazdów jest także bezpieczeństwo dzieci. Tu katalog bardzo groźnych zdarzeń, jest znacznie szerszy, a konsekwencje wypadków bywają tragiczne. Wśród najgroźniejszych tego typu zdarzeń warto wymienić choćby te mające miejsce się nad wodą, w tym utonięcia.

 

Bezpieczeństwo na wakacjach –  przede wszystkim rozwaga

Pakując wakacyjną walizkę, weźmy do niej koniecznie zdrowy rozsądek. Bardzo często wakacje to czas, kiedy po całym roku bardzo dużego stresu, ciężkiej pracy i obowiązków, chcemy wreszcie trochę luzu i beztroski, warto jednak pamiętać, że to nie zwalnia nas z myślenia o swoim bezpieczeństwie.

Planujmy rozsądnie, bierzmy pod uwagę nasze ograniczenia i nie dajmy się ponieść brawurze.

Bardzo często wypadki na wakacjach zdarzają się, kiedy nie bierzemy pod uwagę swoich ograniczeń. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, mało się ruszasz, nie planuj na wakacje ekstremalnych rozrywek sportowych.

Jeśli chcesz na wakacjach uprawiać sporty, przygotuj się do tego odpowiednio i stopniowo zwiększaj aktywność.

Uważaj na alkohol! Warto pamiętać, że słonce, upał, zmniejsza naszą tolerancję i możliwości metabolizowania tej popularnej używki. Wydaje Ci się, że po jednym lub dwóch drinkach nic się nie stanie? Nie ryzykuj! Szczególnie niebezpieczne połączenie to alkohol + pływanie, woda. Najwięcej utonięć ma miejsce właśnie po spożyciu alkoholu, nawet w niewielkich ilościach!

 

Bezpieczeństwo na słońcu i nad wodą

Przyczyną wypadków na wakacjach może być nie tylko brawura czy spożycie alkoholu, ale także niezachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą czy na plaży. Pamiętajmy, że w godzinach bardzo intensywnej ekspozycji słonecznej, nasze ciało może w sposób ekstremalny reagować na nagłe zmiany temperatur.

Zanim wejdziesz do wody, stopniowo ochłódź ciało. Bardzo złym pomysłem jest nagle zanurzanie się w wodzie (łącznie z głową), czy wrzucanie dziecka do chłodnego basenu, po długim przebywaniu na słońcu. W takiej sytuacji może dojść nawet do chwilowej utraty przytomności, a w konsekwencji utonięcia.

Jeśli lubimy się opalać, warto znać symptomy udaru cieplnego. Przy długim przebywaniu na plaży, zwłaszcza w bardzo upalne dni, trzeba pamiętać o osłanianiu głowy, kramach z filtrem i piciu odpowiedniej ilości wody. Najlepiej także unikać dłuższego przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 14, kiedy słońce operują najmocniej.

 

Bezpieczne wakacje to także ubezpieczenie

Bezpieczne wakacje, to także ubezpieczenie turystyczne. Jeśli wyjeżdżasz poza granice naszego kraju, koniecznie postaraj się o taką ochronę. Pamiętaj, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zabezpieczy Cię we wszystkich sytuacjach.

Wypadki na wakacjach mogą być podwójnie kosztowne, a koszt pomocy lekarskiej czy transportu medycznego do kraju, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Wykupując ubezpieczenie turystyczne, warto również zwrócić uwagę na to, czy zawiera ono tzw. klauzulę alkoholową. Jest to dodatkowa opcja zapewniająca rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku wystąpienia szkody czy wypadku po spożyciu alkoholu. W standardowych polisach, najczęściej taka pomoc jest wykluczana.

Najczęściej polisa z taką klauzulą nie jest znacząco droższa.

Istotną kwestią może być tutaj także ubezpieczenie się na wypadek amatorskiego uprawiania sportów. Nie wszystkie polisy turystyczne zawierają taki zakres. Warto  to zwrócić uwagę.

Nie wiesz którą polisę wybrać? Sprawdź naszą ofertę lub zapytaj Doradcy!

 

 

 

 

Zespół Finli
27.06.2021
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij