Zaczynasz wiosną przygodę z bieganiem? A może biegasz już od jakiegoś czasu? Bieganie to fantastyczny i zdrowy sport, warto jednak podchodzić do niego rozsądnie! Jak zadbać o zdrowie, stawy i kolana biegając? O czym pamiętać? Podpowiadamy!
Bieganie jest fantastyczne, jeśli tylko podchodzimy do niego z głową! Jeśli zaczynasz przygodę z tym sportem właśnie tej wiosny, oprócz butów i właściwego stroju, przygotuj jeszcze zdrowy rozsądek, cierpliwość i pokorę. Jeśli biegasz od dłuższego czasu, warto zweryfikować czy aby nie szkodzisz sobie i swojemu zdrowiu.
Błędy początkujących biegaczy dotyczą także tych bardziej doświadczonych, a problemy mogą o sobie dać znać także na bardziej zaawansowanym etapie naszej przygody ze sportem!
Podobnie jak w przypadku temperatury, w bieganiu konieczne jest przygotowanie się do zwiększonego wysiłku. Jeśli do tej pory wolny czas spędzałeś głównie na kanapie, albo w fotelu, a Twoja przygoda z wysiłkiem fizycznym była raczej wyłącznie okazjonalna, nie nastawiaj się na bicie rekordów!
Do każdego większego wysiłku powinniśmy się odpowiednio przygotować. Aklimatyzacja do większych obciążeń, w tym do biegania właśnie, to nie jest proces, który zachodzi w ciągu tygodnia czy dwóch.
Wysiłek powinniśmy zwiększać stopniowo – dotyczy to także osób, które biegają już od dłuższego czasu. Pamiętaj, że nagłe zwiększenie tempa czy długości treningu, może skutkować przeciążeniem, kontuzją, a nawet poważniejszymi problemami!
Dotyczy ono nie tylko naszej techniki biegowej, którą powinniśmy poobserwować, ale także obciążeń zdrowotnych (uwaga na nadciśnienie, problemy z sercem!), czy choćby doboru obuwia czy powierzchni, po jakiej biegamy!
W początkach przygody z bieganiem, warto szczególnie uważnie podejść do tematu obuwia z właściwą amortyzacją i stabilizacją stawu, oraz unikać bardzo twardych powierzchni. Bieganie po betonie, możemy szybko odczuć w naszych stawach. Lepiej wybrać park, las czy inny teren ze stabilną, ale naturalną nawierzchnią.
Bardzo istotne jest również zwracanie uwagi na wszelkie dolegliwości bólowe. Jeśli odczuwasz ból kolan, poważne problemy z mięśniami, po wysiłku masz zawroty głowy lub inne problemy zdrowotne – nie bagatelizuj ich!
Brak tej cnoty jest główną przyczyną kontuzji i problemów zdrowotnych tak początkujących jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Pamiętaj, że duże dystanse, znacząca liczba treningów (powyżej 3-4 w tygodniu), zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i kontuzji. Szacuje się, że nawet 80 % biegaczy pokonujących regularnie powyżej 10 km, doświadcza w ciągu roku kontuzji.
Żeby cieszyć się pozytywnymi skutkami biegania nie musisz biegać bardzo dużo, ani bardzo często. Warto wypracować sobie swój własny plan i sprawdzać, jak reaguje na niego nasz organizm.
Nie każdy musi biegać półmaratony czy maratony, a większość z nas, zdaniem lekarzy, wcale nie powinna!
Bez względu na to jaki sport wybierzesz, pamiętaj, że nie zwalnia on nas z dbania o nasz stan zdrowia także w kontekście właściwej diety czy profilaktyki.
Co najmniej raz do roku warto skorzystać z podstawowych badań krwi, odwiedzić lekarza internistę, zmierzyć ciśnienie i skontrolować inne parametry zdrowotne.
Jeśli nie masz czasu na korzystanie z państwowej ochrony zdrowia, rozważ zakup pakietu medycznego Medicover. W ofercie oprócz wielu specjalizacji lekarskich znajdziesz też wsparcie ortopedyczne, fizjoterapeutyczne czy lekarza medycyny sportowej.
Takie profesjonalne podejście, z pewnością jest rozsądne i mądre, a w przypadku problemów zdrowotnych, pozwoli Ci płynnie i bez niepotrzebnych kosztów wrócić do aktywnego stylu życia.
Pamiętaj, że także tutaj obowiązuje zasada mówiąca, że lepiej zapobiegać niż leczyć!