ABC bezpiecznego biegania – jak zadbać o zdrowie i stawy biegając?

Zaczynasz wiosną przygodę z bieganiem? A może biegasz już od jakiegoś czasu? Bieganie to fantastyczny i zdrowy sport, warto jednak podchodzić do niego rozsądnie! Jak zadbać o zdrowie, stawy i kolana biegając? O czym pamiętać? Podpowiadamy!

 

Bieganie jest fantastyczne, jeśli tylko podchodzimy do niego z głową! Jeśli zaczynasz przygodę z tym sportem właśnie tej wiosny, oprócz butów i właściwego stroju, przygotuj jeszcze zdrowy rozsądek, cierpliwość i pokorę. Jeśli biegasz od dłuższego czasu, warto zweryfikować czy aby nie szkodzisz sobie i swojemu zdrowiu.

Błędy początkujących biegaczy dotyczą także tych bardziej doświadczonych, a problemy mogą o sobie dać znać także na bardziej zaawansowanym etapie naszej przygody ze sportem!

 

A – jak brak aklimatyzacji

 Podobnie jak w przypadku temperatury, w bieganiu konieczne jest przygotowanie się do zwiększonego wysiłku. Jeśli do tej pory wolny czas spędzałeś głównie na kanapie, albo w fotelu, a Twoja przygoda z wysiłkiem fizycznym była raczej wyłącznie okazjonalna, nie nastawiaj się na bicie rekordów!

Do każdego większego wysiłku powinniśmy się odpowiednio przygotować. Aklimatyzacja do większych obciążeń, w tym do biegania właśnie, to nie jest proces, który zachodzi w ciągu tygodnia czy dwóch.

Wysiłek powinniśmy zwiększać stopniowo –  dotyczy to także osób, które biegają już od dłuższego czasu. Pamiętaj, że nagłe zwiększenie tempa czy długości treningu, może skutkować przeciążeniem, kontuzją, a nawet poważniejszymi problemami!

B – jak bezpieczeństwo

Dotyczy ono nie tylko naszej techniki biegowej, którą powinniśmy poobserwować, ale także obciążeń zdrowotnych (uwaga na nadciśnienie, problemy z sercem!), czy choćby doboru obuwia czy powierzchni, po jakiej biegamy!

W początkach przygody z bieganiem, warto szczególnie uważnie podejść do tematu obuwia z właściwą amortyzacją i stabilizacją stawu, oraz unikać bardzo twardych powierzchni. Bieganie po betonie, możemy szybko odczuć w naszych stawach. Lepiej wybrać park, las czy inny teren ze stabilną, ale naturalną nawierzchnią.

Bardzo istotne jest również zwracanie uwagi na wszelkie dolegliwości bólowe. Jeśli odczuwasz ból kolan, poważne problemy z mięśniami, po wysiłku masz zawroty głowy lub inne problemy zdrowotne –  nie bagatelizuj ich!

 

C- jak cnota umiaru

Brak tej cnoty jest główną przyczyną kontuzji i problemów zdrowotnych tak początkujących jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Pamiętaj, że duże dystanse, znacząca liczba treningów (powyżej 3-4 w tygodniu), zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i kontuzji. Szacuje się, że nawet 80 % biegaczy pokonujących regularnie powyżej 10 km, doświadcza w ciągu roku kontuzji.

Żeby cieszyć się pozytywnymi skutkami biegania nie musisz biegać bardzo dużo, ani bardzo często. Warto wypracować sobie swój własny plan i sprawdzać, jak reaguje na niego nasz organizm.

Nie każdy musi biegać półmaratony czy maratony, a większość z nas, zdaniem lekarzy, wcale nie powinna!

 

Pamiętaj o leczeniu urazów, nie bagatelizuj swojego zdrowia!

Bez względu na to jaki sport wybierzesz, pamiętaj, że nie zwalnia on nas z dbania o nasz stan zdrowia także w kontekście właściwej diety czy profilaktyki.

Co najmniej raz do roku warto skorzystać z  podstawowych badań krwi, odwiedzić lekarza internistę, zmierzyć ciśnienie i skontrolować inne parametry zdrowotne.

Jeśli nie masz czasu na korzystanie z państwowej ochrony zdrowia, rozważ zakup pakietu medycznego Medicover. W ofercie oprócz wielu specjalizacji lekarskich znajdziesz też wsparcie ortopedyczne, fizjoterapeutyczne czy lekarza medycyny sportowej.

Takie profesjonalne podejście, z pewnością jest rozsądne i mądre, a w przypadku problemów zdrowotnych, pozwoli Ci płynnie i bez niepotrzebnych kosztów wrócić do aktywnego stylu życia.

Pamiętaj, że także tutaj obowiązuje zasada mówiąca, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Zespół Finli
22.04.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij