Alergie – poważny problem. Odczulanie, koszty, co warto wiedzieć?

Alergie są coraz bardziej rozpowszechnione i dziś szacuje się, że u 30-40% populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Niestety, skala zjawiska może rosnąć. Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że jakaś forma alergii dotyka prawie połowę populacji Polaków. Alergie nie tylko uprzykrzają życie, ale mogą być też niebezpieczne. Co warto o nich wiedzieć? Jak wyglądają kwestie odczulania, jakie są koszty leczenia alergii? Sprawdzamy!

 

Jeszcze 30-40 lat temu, niewiele z nas o nich słyszało –  a już z pewnością nie traktowało jako stałego elementu katalogu problemów zdrowotnych. Dziś na taką czy inną formę alergii uskarża się większość dorosłych i spora grupa dzieci.

Alergie mogą być łagodne, ale także o dużym nasileniu. Różni je także czynnik wywołujący  oraz rodzaj reakcji. Najczęściej alergie pojawiają się już u dzieci i towarzyszą nam przez większość życia, ale zdarza się również, że alergicznie zaczynamy reagować w wieku dorosłym, zupełnie niespodziewanie.

Rodzaje alergii i postępowanie lecznicze – jak sobie radzić?

Alergie różnicuje się w zależności od czynnika, które je wywołuje i zasadniczo dzieli na 4 rodzaje:

  • Alergia Reakcja alergiczna następuje w wyniku spożycia pokarmu, na który dana osoba jest uczulona. Dziś bardzo powszechnie mówimy o uczuleniu na gluten, jaja, mleko, orzechy, czy np. niektóre typy owoców. W przypadku tego typu alergii najczęściej jedynym wyjściem pozostaje eliminacja uczulającego składnika z pożywienia lub jego unikanie. UWAGA! Alergie pokarmowe mogą mieć łagodny przebieg i skutkować np. biegunką, bólem brzucha, ale zdarzają się sytuacje poważniejsze, w których np. niewielka ilość orzechów, może wywołać u osoby uczulonej wstrząs anafilaktyczny. W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska!

 

  • Alergia kontaktowa. Alergia kontaktowa pojawia się w wyniku bezpośredniego zetknięcia się skóry z substancją alergizującą. Są to zwykle kosmetyki, środki do prania, sprzątania, ale także metale –  nikiel, chrom, kobalt czy barwniki. Na skutek reakcji alergicznej pojawia się rumień, wysypka, a także w poważniejszych wypadkach ranki czy pęcherze. Alergia kontaktowa zwykle nie wymaga skomplikowanego leczenia i ustępuję po wyeliminowaniu czynnika alergizującego, niemniej również tutaj zdarza się ciężki przebieg. Pomagają leki przeciwhistaminowe, stosowane miejscowo oraz odczulanie.

 

  • Alergia wziewna. Za reakcje alergiczną w przypadku alergii wziewnej odpowiadają substancje znajdujące się w powietrzu –  mogą być to pyłki, roztocza czy sierść zwierząt. Coraz częściej alergie wziewne łączy się także z występowaniem zanieczyszczenia powietrza oraz smogiem. W przypadku alergii wziewnej trudno mówić o zupełnej eliminacji czynnika alergizującego, ponieważ jest on niewidoczny i obecny w powietrzu, którym oddychamy. W przypadku tego typu alergii objawy to najczęściej katar, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem. UWAGA! Alergia wziewna może prowadzić do astmy!

 

  • Uczulenie na jad. Najczęściej owadów. Występuje u większości z nas, niemniej u pewnej grupy może mieć przebieg ciężki –  nawet śmiertelny. Największe niebezpieczeństwo niesie ukąszenie pszczół, os czy szerszeni. W przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na ukąszenia takich owadów, należy zapytać lekarza o zastrzyk z adrenaliną, który można nosić przy sobie. Dla osób uczulonych ukąszenie takiego owada, zwłaszcza w okolicy twarzy, szyi, może być śmiertelne, a reakcja alergiczna natychmiastowa!

 

Leczenie alergii – koszty, możliwości

Alergia to niewdzięczny przeciwnik: bywa nawracająca, ma tendencję do zaostrzania się, a także do występowania w wersji krzyżowej – kiedy to jednemu uczuleniu zaczyna towarzyszyć następne.

Przy niewielkich problemach z alergią zwykle leczymy się na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty lub wspierając się poradą lekarza internisty czy lekarza pediatry. Niestety, to często za mało. Nieleczona lub nieprawidłowa leczona alergia nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, uprawianie sportu itp.

Dostępność leczenia w ramach NFZ jest niestety słaba, a na samą wizytę u lekarza alergologa w wielu ośrodkach trzeba czekać wiele miesięcy! Podobnie wygląda kwestia odczulania.

Jeśli jesteś alergikiem lub problemy z alergią dotyczą Twojego dziecka, lepszy standard leczenia oraz niższe koszty z tym związane, uzyskasz posiadając prywatny abonament medyczny w Medicover. Już w wersji pakietu premium, otrzymasz stały dostęp do leczenia przez lekarza alergologa oraz pełen komplet badań alergologicznych. Warto taką opcję rozważyć, zwłaszcza że cena za pakiet rodzinny dla dwóch osób dorosłych i dowolnej liczby dzieci dopisanych do pakietu wynosi zaledwie około 353 zł miesięcznie!

 

Zespół Finli
20.05.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij