Ceny nieruchomości po 3 kwartałach – jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?

We wrześniu zastanawialiśmy się, czy mieszkania, domy stanieją? Czy jest szansa na to, żeby trudności w otrzymaniu kredytu hipotecznego i załamanie na rynku finansowania nieruchomości kredytem, wpłynęło znacząco na popyt i czy z zakupem mieszkania, domu, warto czekać. Dziś przyjrzymy się danym, które opublikowano po 3 kwartale 2022r.

 

Ogromne wzrosty cen nieruchomości, niejednokrotnie sięgające kilkunastu czy kilkudziesięciu procent to już z całą pewnością przeszłość. Mieszkania przestały drożeć na początku tego roku, chociaż zainteresowanie zakupem ciągle jest spore. Szczególnym powodzeniem cieszą się mieszkania niewielkie –  a więc kawalerki, mieszkania dwupokojowe, często kupowane inwestycyjnie, pod wynajem.

Popyt na wynajmowane mieszkania znacząco wzrósł po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy to właściwie rynek został „wyczyszczony” z ofert. Wpłynęło to także na wzrost cen, które w większych ośrodkach miejskich, są dziś nawet o kilkanaście do kilkudziesięciu procent wyższe niż jeszcze przed rokiem.

 

Ceny mieszkań –  jest stabilizacja

Według danych serwisu Nieruchomości on line, ceny kwartał do kwartału, nie zmieniły się znacząco –  różnica w cenie wynosi około 2 %, a więc nie można mówić o żadnych znaczących spadkach cen, ani wzrostach. Wyjątkiem są małe mieszkania, które drożeją –  nawet o 7-9 %.

Eksperci podkreślają jednak, że sytuacja jest wyjątkowa i że gdyby nie wakacje kredytowe i ogromny popyt na wynajem nieruchomości, który jak co roku został znacząco podniesiony przez studentów szukających lokum od września – października –  ceny mogłaby czekać większa korekta.

Ceny mieszkań zależą także od miasta –  niektóre ośrodki miejskie odnotowały większe spadki. Są to np. Bydgoszcz, Sosnowiec czy Częstochowa. Bardzo stabilnie jest w Rzeszowie, Wrocławiu, Lublinie i Trójmieście.

„Po wrześniowej podwyżce średnie oprocentowanie ofert kredytów hipotecznych z 10 proc. wkładem własnym i przy stawce stałej wynosi aż 9,1 proc. W rezultacie najprawdopodobniej w tym miesiącu zostaną wypłacone najdroższe kredyty, odkąd NBP publikuje dane na ten temat, czyli od 2005 r. Ciekawostką jest również to, że być może już w tym roku pojawią się kredyty oparte o nowy wskaźnik WIRON. Jednak dla „starych” kredytów zamiana WIBOR na WIRON ma nastąpić dopiero w 2025 r.” – napisano w raporcie Expandera i Rentier.io

Ceny domów i działek po 3 kwartale 2022 r.

W 3 kwartale znacznie spadło zainteresowanie zakupem domów, które nie pozostało bez wpływu na ceny oferowanych nieruchomości. Wynika ono z obaw o koszty eksploatacyjne, ogrzewanie, ceny prądu.

Jednocześnie zainteresowanie działkami wokół większych aglomeracji pozostaje na wysokim poziomie. Wiele osób szuka alternatyw inwestycyjnych dla tracącej na wartości gotówki, a utrzymanie ziemi, działki, której wartość potencjalnie wzrośnie, może być tutaj korzystną alternatywą.

 

Czy ceny mieszkań na koniec roku spadną?

Trudno to jednoznacznie powiedzieć, ale nic nie wskazuje na to, aby spadki w ostatnim kwartale były wyższe niż w trzecim –  daje to szansę na pewną korektę cen, ale przy rosnącej inflacji, nie będzie ona prawdopodobnie wysoka.

Z całą pewnością warto jednak ceny nieruchomości negocjować, zwłaszcza jeśli mówimy o mieszkaniach 3-pokojowych i większych, domach czy droższych nieruchomościach, których cena przekracza milion złotych. W tym wypadku będzie z pewnością trudniej znaleźć nabywcę, a sprzedający będą bardziej skłonni do obniżenia ceny.

Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Potrzebujesz dobrego kredytu? Zachęcamy do kontaktu z naszym Doradcą Finansowym, który wesprze Cię w procesie wyboru najkorzystniejszego rozwiązania!

 

Zespół Finli
18.10.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij