Szacuje się, że w 2035r. na świecie liczba chorych na cukrzycę będzie wynosić ponad 500 milionów osób. Choroba rozwija się stopniowa i wiele osób latami funkcjonuje w stanie przedcukrzycowym, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Cukrzyca wbrew pozorom jest chorobą podstępną i poważną, a jej powikłania są często nieodwracalne i trudne do leczenia.
Zgodnie z danymi publikowanymi przez NFZ, w 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły. Mówimy tutaj o osobach, którym już postawiono diagnozę. Tymczasem część osób ma stan przedcukrzycowy lub niezdiagnozowaną chorobę – faktycznie więc liczba chorych może być dużo wyższa.
W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę (obliczona na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach) wzrosła wśród osób dorosłych o blisko 14%. Powodem tego stanu jest rosnące spożycie produktów słodzonych i prostych węglowodanów, jako społeczeństwo mniej się ruszamy i przybieramy na wadze, co również jest czynnikiem rozwoju choroby.
Cukrzyca to choroba podstępna i poważna, a jej powikłania bywają śmiertelne.
Są to m.in.:
W roku 2018 prawie co trzeci pacjent, któremu udzielono pomocy z powodu choroby niedokrwiennej serca lub udaru, miał cukrzycę. W Polsce w 2017 r. średnio co 2 godziny lekarze przeprowadzali amputację stopy lub części nogi z powodu powikłań związanych z cukrzycą! Te liczby powinny robić wrażenie – zwłaszcza że problem z roku na rok się pogłębia i dotyka coraz większej grupy Polaków. Ciebie również może dotyczyć!
Podstawą w zapobieganiu cukrzycy jest zdrowa dieta oraz ruch. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularne oznaczanie poziomu cukru we krwi. W przypadku większości osób, które nie borykają się z otyłością, powinno się to robić 1- 2 razy w roku.
Jeśli jednak nieprawidłowości już się pojawiały, kontrole powinny być dużo częstsze: warto zapytać lekarza o gleukometr i samodzielnie kontrolować poziom cukru we krwi nawet kilka razy w tygodniu.
W przypadku stwierdzenia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy, decyzje powinny być zasadnicze i natychmiastowe. Stan przedcukrzycowy jest ostatnim sygnałem do zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do codziennych zajęć aktywności fizycznej. Jeśli tego nie zrobimy, choroba z pewnością się rozwinie, a wraz z nią mogą pojawić się poważne powikłania.
Nie oznaczasz poziomu cukru we krwi? Masz cukrzycę, ale u lekarza bywasz nieregularnie? Bagatelizowanie choroby to bardzo zły pomysł!
Leczenie cukrzycy w ramach NFZ jest oczywiście możliwe, ale jeśli chcemy kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i mieć dostęp do specjalistycznego leczenia bez wielomiesięcznych kolejek, warto rozważyć zakup pakietu medycznego. Z ofertą pakietów dostępnych w placówkach Medicover oraz współpracujących, zapoznasz się tutaj! Pamiętaj, że wybierając teraz, gwarantujesz sobie dostęp do pakietu w korzystnej cenie na cały rok! Niestety, w kolejnych miesiącach spodziewane są kolejne podwyżki, dlatego jeśli rozważasz zakup pakietu, nie warto z tym zwlekać!