Czy mieszkania stanieją? Czy warto czekać z kredytem hipotecznym?

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych i trudności z uzyskaniem finansowania w związku ze spadkiem zdolności kredytowej, przy jednoczesnym wzroście cen w gospodarce, stawiają pod znakiem zapytania stabilność cen na rynku nieruchomości. O spektakularnych wzrostach cen, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, szczególnie w największych ośrodkach miejskich możemy na razie zapomnieć. Czy jednak jest szansa, że ceny mieszkań spadną? Czy jest na co czekać?

 

Wzrosty cen na rynku nieruchomości w latach 2018-2021, mimo trwającej przez blisko dwa lata pandemii, były bardzo zauważalne. Średnia cena mieszkania w Warszawie czy Krakowie, wzrosła w tym okresie nawet o kilkadziesiąt procent. Najchętniej kupowane lokale, o poszukiwanych metrażach, drożały właściwie z miesiąca na miesiąc i dotyczyło to tak samo rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Wielu ekspertów wieściło, iż jest to swoista bańska spekulacyjna i że ceny mieszkać spadną gwałtownie –  jednak do tej pory te scenariusze się nie ziściły i mimo problemów na rynku kredytów, na razie nic nie wskazuje, aby miało to mieć miejsce.

 

Czy mieszkania stanieją?

Za spadkiem cen mogłyby przemawiać dwa argumenty:

  • Mniejszy popyt na mieszkania w związku z trudnością z uzyskaniem kredytu
  • Kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych, które mogą skłonić część właścicieli mieszkań do sprzedaży nieruchomości.

Mniejszy popyt na kredyty jest faktem potwierdzonym przez NBP. Popyt na kredyty hipoteczne w 2 kwartale 2022 spadł o 87%  i jest to efekt drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków. W sierpniu 2022 r. popyt był mniejszy o ponad 70 % niż w analogicznym okresie roku 2021.

Kredyt jest uzyskać trudno, a sama zdolność kredytowa może być nawet o połowę niższa niż jeszcze na początku roku.

Kłopoty ze spłatą zobowiązań kredytowych w związku ze zmianą stóp procentowych i wzrostem kosztów obsługi kredytów ma wielu Polaków, ale na razie są one amortyzowane przez działania rządowe: wakacje kredytowe, wsparcie w spłacie itp.

Czy w dłuższej perspektywie te działania będą kontynuowane? Trudno powiedzieć, niemniej wiele osób, które spłacają kredyty hipoteczne, nieruchomość zakupiło na własne cele mieszkaniowe. Jeśli ich sytuacja rodzinna i zawodowa nie zmieniła się znacząco, nie będą one tak skłonne do pozbycia się nieruchomości –  zwłaszcza w atrakcyjnej dla kupującego cenie. Trudno więc w ciągu najbliższych miesięcy spodziewać się na rynku nagłego wysypu ofert mieszkaniowych o konkurencyjnych parametrach.

Faktem jest jednak, że obserwujemy obecnie większe różnice w cenie ofertowej i transakcyjnej, a sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji. Podobnie prezentuje się sytuacja na rynku pierwotnym. Deweloperzy, którzy mają rozpoczęte projekty, chętniej zgadzają się na obniżki ceny i nie są one już wyłącznie symboliczne –  zdarza się, że sięgają nawet kilku procent.

 

Czy warto czekać z kredytem hipotecznym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i najprościej stwierdzić, że „ to zależy”.  Jeśli planowaliśmy od dłuższego czasu zakup nieruchomości, zima może być na to dość dobrym momentem. Warto pamiętać o obowiązującym programie wspierającym zakup mieszkania bez wkładu własnego i sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Warto jednak zrobić to rozsądnie i porozmawiać o swoich planach z Doradcą Finansowym. Internetowe kalkulatory zdolności kredytowej bardzo często wprowadzają klientów w błąd i nie pozwalają w sposób rzetelny ocenić naszej sytuacji.

Jeśli okaże się, że nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, warto porozmawiać z Doradcą o możliwych sposobach jej poprawienia.

Ceny najmu, które w ostatnim roku bardzo mocno wzrosły, mogą być dla wielu osób argumentem za poszukiwaniem sposobu na zakup swojego mieszkania. Jeśli jesteś w tej grupie, zapraszamy do kontaktu!

Zespół Finli
26.09.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij