Czy warto inwestować w ziemię, działki, grunty? Sprawdzamy!

Zgodnie z danymi GUS z ostatnich lat, działki, grunty budowlane, a także rolne, stale drożeją. Te ostatnie kupić najtrudniej, nie dla każdego są one także intratną formą kapitału, ale generalnie inwestycja w ziemię w czasach tak dużej niepewności i ogromnej inflacji, ciągle wydaje się być dobrym pomysłem, mimo, a może właśnie dzięki aktualnym spadkom cen.

 

Średnia cena gruntu ornego na koniec I półrocza 2022 r. w Polsce wyniosła – według danych GUS –59 358 zł. Jest to wzrost ceny średnio o 6,1 tys. zł/ha w skali kraju, w stosunku do danych z końca 2021.

Działki budowlane, rekreacyjne, mimo spadków obserwowanych w tym roku, również drożeją stale od wielu lat. Warto wiedzieć, że w związku z sytuacją ekonomiczną, kryzysem i wojną za naszą wschodnią granicą, w połowie roku, oraz po wakacjach doszło do zmniejszenia zainteresowania budową domów jednorodzinnych i zakupem działek pod budowę –  co może krótkoterminowo stanowić okazję inwestycyjną dla osób poszukujących okazji na rynku nieruchomości.

Dlaczego warto inwestować w ziemię?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, ziemia, działki budowlane drożeją od lat –  zmiany na tym rynku mają zwykle charakter mniej dynamiczny niż na rynku nieruchomości mieszkaniowych,  a o dużych spadkach cen raczej nie można mówić od wielu lat. Korekty cen zwykle trwają maksymalnie kilka miesięcy i w dłuższej perspektywie wpisują się w regularny trend wzrostowy.

Inwestycja w ziemię jest więc pewną lokatą kapitału, możliwą także dla osób z mniejszymi rezerwami gotówki, czy chcących częściowo wesprzeć się kredytem.

Ceny działek pozwalają na inwestycje posiadaczom mniejszego kapitału –  szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich czy na wsiach –  tam działki możemy kupić nawet w budżecie poniżej 80 – 100 tys. złotych.  Są to kwoty o wiele niższe od tych potrzebnych na zakup nieruchomości mieszkaniowych.

Plusem inwestycji w ziemię jest także niższy koszt jej utrzymania. W przypadku nieruchomości mieszkaniowych musimy liczyć się z czynszem, opłatami –  tutaj w grę wchodzi właściwie wyłącznie podatek, a możliwość dalszej inwestycji w kupioną ziemię nie jest obowiązkiem, ale opcją.

Warto jednak pamiętać, że inwestycja w ziemię, co do zasady powinna być długoterminowa i w takiej perspektywie najlepiej o niej myśleć. Sprzedaż może trwać dłużej –  mamy tu więc do czynienia z mniejszą płynnością zainwestowanych środków.

 

Myślisz o inwestycji w ziemię? Skonsultuj się z ekspertem i negocjuj!

Kryzys w języku greckim oznacza szansę i także tym razem warto rozejrzeć się po rynku, zwłaszcza jeśli dysponujemy oszczędnościami, które chcemy zainwestować na 5-10 lat.

Okazji inwestycyjnych nie brakuje, a stagnacja na rynku kredytów i trudności w uzyskaniu finansowania przez kupujących, mogą skłaniać sprzedających do większych ustępstw, jeśli chodzi o ceny.

Ceny transakcyjne bywają dużo niższe od ofertowych, niemniej tak jak przy każdej inwestycji, warto dokładnie zastanowić się nad perspektywami i możliwościami związanymi z zakupem.

Wahasz się jaki rodzaj gruntu kupić? Nie trać czasu na samodzielne poszukiwania i skorzystaj z 20 lat naszego doświadczenia! Wesprzemy Cię nie tylko w decyzji, poszukiwaniach odpowiedniej ziemi inwestycyjnej, ale także podpowiemy najwłaściwsze finansowanie!

Zespół Finli
30.11.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij