Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, uprawniający do korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, na zasadach obowiązujących w danym państwie. Jego początki sięgają 2004 roku.
Do wyrobienia Karty potrzebny jest ważny dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne (legitymacja studencka, zaświadczenie z KRUS itp.), lub/i Internetowe Konto Pacjenta. Wniosek można złożyć osobiście lub poprzez osobę upoważnioną (potrzebne będzie wtedy dodatkowe upoważnienie). Karta zwykle wydawana jest od ręki, jednak trzeba mieć na uwadze, że w sezonie ferii zimowych oraz okresie letnim kolejki w oddziałach NFZ mogą być ogromne. W związku z tym czas oczekiwania może się wydłużyć.
Posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możemy liczyć na udzielenie pomocy na tych samych zasadach, co obywatele kraju, w którym przebywamy. Oznacza to, że zakres świadczeń może różnić się od tych, do których jesteśmy upoważnieni w Polsce w ramach bezpłatnej opieki medycznej.
Wiele krajów przewiduje odmienny od Polskiego zakres opieki, jednak zgodnie z zasadami zawsze otrzymamy pomoc:
Dla przykładu we Francji zapłacimy niemal 1/3 honorarium lekarza, w Austrii – koszty związane z przyjazdem karetki, a w Niemczech – 10 euro (na styczeń 2023 r. to blisko 47 ł) za każdy jeden dzień hospitalizacji. Dodatkowo, w tym kraju nie obejmuje nas także opieka stomatologiczna.
Zależnie od państwa, EKUZ nie obejmuje:
Jazda na nartach i snowboardzie, górskie wspinaczki czy zimowy urban exploring. Bez względu na to, co spotka nas w ekstremalnych warunkach
– w dodatku za granicą – musimy pamiętać o ograniczeniach dokumentu EKUZ.
W przypadku wypoczynku poza UE, krajami EFTA, czy Wielką Brytanią EKUZ jest bezużyteczny. Gdy lokalna służba zdrowia nie refunduje danej czynności, również będziemy zobowiązani za nią zapłacić.
Warto pamiętać, że karta nie upoważnia do uzyskania pomocy ratunkowej (np. przylotu helikoptera), co może okazać się dodatkową przeszkodą podczas i tak wymagających sytuacji.
Część wydatków w trakcie leczenia będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni, by następnie ubiegać się o ich częściowy zwrot. Szczegółowy zakres opieki znajduje się na stronach NFZ (link w źródłach).
Zdecydowanie tak. Zakres opieki, którą oferuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest ograniczony. Uprawiając sporty, podejmując się jakichkolwiek zabiegów medycznych czy po prostu – trafiając do szpitala w wyniku wypadku, możemy ponieść dodatkowe koszty do nawet kilkunastu tysięcy złotych za osobę.
Ubezpieczenie turystyczne, co do zasady, w całości pokrywa wszystkie koszty leczenia (w tym transportu medycznego oraz transportu zwłok do kraju), niezależnie czy jest ono realizowane w państwowych, czy też w prywatnych placówkach medycznych. Ich wysokość zależna jest od typu polisy jaką posiadamy.
Polisa może składać się z szerokiego zestawu usług dodatkowych jak OC, pokrycie kosztów akcji ratowniczej czy poszukiwawczej, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. Sami jesteśmy w stanie dobrać taki typ i sumę ubezpieczenia, jakie zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
Udane ferie to bezpieczne ferie. Zainwestuj w ubezpieczenie na życie i zapewnij sobie – i swoim bliskim – spokój podczas zimowych wyjazdów!
Zapraszamy do skorzystania z oferty ubezpieczeń turystycznych na www.finli.pl.
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/ekuz
ekuz.com.pl
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/