Ile możesz oszczędzić na pakiecie medycznym? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się czy warto co miesiąc płacić za pakiet medyczny dla Ciebie i Twojej rodziny? Wydaje Ci się, że na usługi medyczne nie wydajesz aż tak dużo? Sprawdzamy, ile możesz oszczędzić na pakiecie medycznym!

 

Państwowa ochrona zdrowia działa w sposób, który wielu z nas uniemożliwia faktyczny dostęp do świadczeń medycznych. Czas oczekiwania do endokrynologa? Rok, a nawet dwa. Kardiolog? Za 7 miesięcy. W sytuacji nagłego zagrożenia naszego zdrowia i życia możemy oczywiście zgłosić się do szpitala i uzyskać pomoc w taki sposób, ale wiele zdarzeń dnia codziennego po prostu nas do takiej pomocy nie kwalifikuje.

W efekcie, korzystamy z prywatnych wizyt i przepłacamy.

Sytuacja wygląda jeszcze poważniej, kiedy np. dojdzie do nagłej choroby lub zdarzenia takiego jak kontuzja, złamanie czy konieczność przeprowadzenia bardziej skomplikowanej diagnostyki.

W takim wypadku pozostaje nam albo czekać, albo płacić za leczenie nawet tysiące złotych.

Posiadanie pakietu medycznego chroni przed takim ryzykiem. Ile można w praktyce oszczędzić?

 

Ile wydajemy na zdrowie?

 

Rozważmy tą kwestię na dwóch przykładach.

Kobieta /mężczyzna 30-40 lat

Zwykle osoby w tym wieku cieszą się ciągle dobrym zdrowie, ale powinny zwrócić baczną uwagę na profilaktykę zdrowotną i nie doprowadzić do sytuacji, w której problemy zdrowotne robią się poważne. W tym okresie naszego życia wzrasta także zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, miażdżyca, czy chorobami związanymi z gospodarką hormonalną i nowotworami.

Kobieta w tym wieku powinna więc w planie minimum:

  • raz do roku odwiedzić ginekologa i wykonać oprócz standardowego badania, USG piersi i cytologię, oraz w zależności od wskazań, także USG ginekologiczne
  • regularnie raz do roku wykonać pakiet badań laboratoryjnych: morfologię, mocz, podstawowe hormony, cholesterol z lipidogramem, oznaczyć poziom cukru.
  • W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub zgłaszanych kłopotów zdrowotnych zadbać o pozostałą diagnostykę.

 

Taki pakiet badań w zależności od miejscowości i ostatecznego zakresu będzie kosztował około 1000-1500 zł –  jednak warto pamiętać, że każde dodatkowe badanie i konsultacja lekarska to jednorazowy koszt około 100-200 zł za jedną procedurę medyczną.

Do tego należy doliczyć koszty wizyt lekarskich lub świadczeń, które również mogą być konieczne, a wynikają np. z niespodziewanej choroby, złego samopoczucia, infekcji itp.

W przypadku mężczyzn, badania powinny zawierać diagnostykę w kierunku raka jąder i prostaty.

Szacunkowo koszt wszystkich takich procedur medycznych, to około 2000 zł.

Ten koszt może być jednak dużo wyższy, jeśli korzystamy z wizyt lekarskich częściej niż 2-3 razy do roku, chorujemy na którąś z chorób przewlekłych, korzystamy z fizjoterapii, musimy wykonać zabieg chirurgii jednego dnia, na który na NFZ trzeba czekać kilka lat itp.

Znaczące wydatki może generować także prowadzenie ciąży.

 

Rodzina 2+2

Jak wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat „Portfel medyczny Polaków”, wydajemy z własnej kieszeni na leczenie tyle, ile cały NFZ. Przeciętna polska rodzina zapłaciła w styczniu 2020 za usługi medyczne 557 zł. W tym samym czasie z płatnej pomocy medycznej nie skorzystało zaledwie mniej niż co trzecie gospodarstwo domowe.

Aktualnie te kwoty mogą być wyższe, ponieważ usługi medyczne podrożały, a dostęp do świadczeń utrudnia pandemia.

W przypadku posiadania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, koszt samego leczenia pediatrycznego może wynieść około 2000 zł rocznie w przypadku jednego dziecka.

Jeśli dodamy do tego koszty leczenia dorosłych członków rodziny, o których mówimy w powyższym akapicie, całość kosztów może wynieść nawet około 10. 000 zł rocznie.

 

Oszczędności na pakiecie medycznym

Koszty te warto zestawić z kosztem pakietu medycznego. W przypadku osoby indywidualnej, podstawową ochronę możemy otrzymać w kwocie już od 744 zł za cały rok ochrony.

Pakiet premium, w którym mamy dostęp nawet do fizjoterapii i ponad 1500 procedur medycznych, to koszt od 1820 zł rocznie, czyli nadal sporo mniej, niż prawdopodobnie wydamy na opiekę medyczną nawet w wariancie optymistycznym, który zakłada brak większych kłopotów ze zdrowiem.

W przypadku rodziny, koszt podstawowej opieki zaczyna się od 1820 zł rocznie w przypadku wszystkich członków rodziny. Nawet taki podstawowy pakiet daje nam gwarancję dostępu do lekarza pediatry, internisty i kilku innych specjalistów bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów i długotrwałego oczekiwania.

 Nie wiesz który pakiet wybrać i czy to Ci się opłaca? Sprawdź nasze oferty online lub porozmawiaj z naszym doradcą!

 

Zespół Finli
01.12.2021
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij