Co warto wiedzieć o leasingu?

Zastanawiasz się nad zmianą samochodu? Twoja firma potrzebuje dodatkowego pojazdu? Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorą czy konsumentem, który nie prowadzi działalności, możesz rozważyć alternatywne formy finansowania pojazdu, w tym leasing właśnie. Jeszcze kilka lat temu ta opcja była dostępna wyłącznie dla firm – dziś z zalet leasingu mogą korzystać także zwykłe gospodarstwa domowe. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Czym jest leasing? Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. Jest to forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na jego zakup.

Zakup za gotówkę nie zawsze jest najlepszą opcją, nawet jeśli mamy ją do dyspozycji. Przede wszystkim angażuje środki finansowe, które możemy przeznaczyć na inny cel – w tym inwestycyjny.  Zakup pojazdu trudno rozpatrywać w tych kategoriach.

Co istotne, warunki leasingowe, mogą być nawet korzystniejsze niż samodzielnie negocjowana umowa z dilerem lub właścicielem pojazdu. Duże firmy leasingujące, mają kontrakty opiewające na setki, jeśli nie tysiąc pojazdów, a więc uzyskują od producentów znaczne rabaty. Może się więc okazać, że nawet biorąc pod uwagę koszty samego leasingu, otrzymamy lepszą ofertę niż przy samodzielnym zakupie.

 

Zalety leasingu dla firm

 Leasing dla firm to prawie zawsze korzystna opcja. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim warto pamiętać, że dziś ta forma finansowania pojazdów, jest dostępna także dla małych przedsiębiorców, czy jednoosobowych działalności gospodarczych. Dawno minęły czasy, kiedy był domeną korporacji i nie należy się obawiać, że wzięcie pojazdu w leasing w przypadku takiego niewielkiego przedsiębiorcy będzie trudne czy skomplikowane.

Zaletą dzisiejszych leasingów, są też uproszczone procedury. Wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, możliwe jest także finansowanie pojazdu bez lub z niewielkim wkładem własnym.

Pojazdu nie musimy także samodzielnie rejestrować ani ubezpieczać. Jeśli ta opcja nam pasuje – wszystko zrobi za nas firma leasingująca.

Mówiąc o zaletach, nie można nie wspomnieć o możliwości wrzucania w koszty rat leasingowych i odliczania od nich na bieżąco vat. Umowa leasingowa daje tutaj większą stabilność kosztów –  nie wrzucamy auta w koszty jednorazowo, tylko rozkładamy ten zakup na raty. UWAGA! Istnieją pewne limity dotyczące tych odliczeń i przed decyzją warto się z nimi zapoznać.

 

Zalety leasingu dla gospodarstw domowych

Twoje auto wymaga wymiany albo nie masz wystarczających środków na jego zakup? Nie chcesz lub nie możesz uzyskać kredytu na taki pojazd jakim chciałbyś jeździć? Tu także sprawdzi się leasing.

Zamiast wkładać wszystkie oszczędności w zakup auta, które nie jest inwestycją, a raczej skarbonką i przedmiotem użytkowym, który traci, a nie zyskuje na wartości, lepiej te środki potraktować jako poduszkę finansową i zainwestować w części lub całości.

Leasing nie obciąża naszej zdolności kredytowej.

Zaletą leasingu jest także to, że możemy skorzystać z relatywnie taniego ubezpieczenia, jest ono bowiem zawierane nie przez nas, a przez firmę, która pojazd leasinguje. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają historii ubezpieczeniowej lub mają na swoim koncie szkody. Rata ubezpieczenia będzie doliczona do raty leasingowej i nie będziemy musieli tego kosztu ponosić jednorazowo.

Zainteresowany? Sprawdź nasze oferty!

Zespół Finli
07.10.2021
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij