Najem długoterminowy samochodu – na czym polega?

Nie chcesz kupować auta ani wiązać się na lata z jednym pojazdem? Zależy Ci na szybkim procesie, nie chcesz rejestrować, myśleć nad ubezpieczeniem, a potem martwić się serwisem? Najem długoterminowy jest tutaj dobrą opcją. Sprawdź jego zalety!

 

Najem długoterminowy pojazdu, tak jak wynajem krótkoterminowy, który znamy z wakacji czy aut wynajmowanych na minuty w dużych miastach, opiera się na użytkowaniu pojazdu, który nie należy do nas. W przypadku najmu długoterminowego zmienia się właściwie tylko okres trwania takiej umowy. Nie musimy samochodu wykupywać, martwić się serwisem czy zakupem opon.

Wynająć możemy pojazd nowy lub używany –  zwykle firma wynajmująca dostarcza zarejestrowane auto prosto pod „nasze drzwi”. Co do zasady, naszym zmartwieniem pozostaje tylko rata, którą trzeba zapłacić i paliwo, które należy wlać do baku.

Najem długoterminowy –  zalety

 

Przede wszystkim jest to opcja, która dostępna jest tak dla firm jak i zwykłych konsumentów, którzy nie prowadza działalności gospodarczej. Jeśli nie masz lub nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup samochodu, możesz go w tej opcji po prostu wynajmować, płacąc stała ratę, abonament, tak jak w przypadku telewizji czy wynajmu mieszkania.

Taka forma pozwala korzystać z pojazdu, na który często, przy zakupie gotówkowym, nie byłoby nas stać.

W przypadku najmu długoterminowego nie mówimy także o konieczności wpłacenia określonej kwoty na start, czy o wykupie pojazdu po okresie jego użytkowania. Jeśli lubisz często zmieniać samochody, a po roku- dwóch pojazd Ci się nudzi, to również opcja dla Ciebie.

Po tym okresie, możesz zmienić wynajmowany pojazd i oddać go do firmy wynajmującej, np. decydując się na wynajem innego auta.

Nie martwisz się kwotą sprzedaży, wyrejestrowaniem czy tym, żeby pojazd dobrze zaprezentować kupującym.

Najem długoterminowy może być także korzystny z punktu widzenia ubezpieczenia. Jeśli nie masz długiej historii ubezpieczeniowej, samo obowiązkowe OC może w Twoim wypadku kosztować 2 czy 3 tysiące złotych rocznie. Pojazd wynajmowany, jest ubezpieczany przez firmę, a koszt ubezpieczenia doliczany do raty wynajmu.

 

Najem długoterminowy – wady

 

Najem długoterminowy to zwykle bardzo wygodna forma finansowania, jednak za tą wygodę musimy zapłacić.

Rata może być wyższa niż w przypadku leasingu –  otrzymujemy bowiem coś więcej niż tylko „gołe” finansowanie. W ramach raty będziemy mieć możliwość serwisowania auta, pełne ubezpieczenie, opony, a w niektórych wypadkach także inne, dodatkowe usługi.

Za to oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić, ale często te koszty wypadają i tak dosyć preferencyjnie.

Warto także zwrócić uwagę na ograniczenia: są to najczęściej limity kilometrów uwzględnione w umowie.

Wadą najmu może być też brak możliwości lub wysoka kwota wykupu takiego pojazdu na koniec umowy. Może się zdarzyć, że po okresie 3-4 lat najmu, kiedy zapłaciliśmy już wszystkie raty, chcielibyśmy taki pojazd zatrzymać. Jest on dalej prawie jak nowy, a koszty, które ponieśliśmy, dosyć wysokie. Jednak w tym wypadku –  w przeciwieństwie do kredytu czy leasingu, wykup może być oferowany w zaporowej cenie i niekoniecznie z naszego punktu widzenia korzystny.

 

Oferty najmu długoterminowego możesz sprawdzić tutaj! 

Zespół Finli
29.09.2021
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij