Jak zadbać o spokój w niepewnych czasach? Nie wstydź się korzystania z opieki psychologicznej!

Skomplikowana sytuacja na arenie międzynarodowej, wojna w Ukrainie oraz codzienne doniesienia o wielu trudnych wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, nie napawają optymizmem. W takiej sytuacji, może pojawić się strach, obniżenie nastroju, zachwianie naszego poczucia bezpieczeństwa. Pamiętaj! O zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak dbamy o zdrowie fizyczne!

 

Problemy z naszym samopoczuciem na progu wiosny, kiedy przedwiośnie jeszcze dodatkowo nas obciąża, to nic nowego. Niejednokrotnie w tym właśnie okresie czujemy się poddenerwowani, spada nasza odporność na stres, łapiemy wiosenne przeziębienia, a poziom satysfakcji z życia zaczyna niebezpiecznie spadać. W tym roku te wszystkie problemy mogą być nasilone, a winę za to może ponosić choćby sytuacja polityczna.

Wielu z nas bardzo intensywnie przeżywa poczucie zagrożenia w związku z wojną w Ukrainie. Chociaż sytuacja ta najczęściej  nas bezpośrednio nie dotyczy, to uruchamia ona nasz lęk przed wojną, który odziedziczyliśmy po przodkach. Obrazy trudnych wojennych chwil, żyją we wspomnieniach naszych bliskich i bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jak o siebie zadbać w tym czasie?

 

Jak poradzić sobie ze strachem i gorszym samopoczuciem na progu wiosny?

W obecnej sytuacji, bardzo ważne jest, aby zadbać o swój stan psychiczny i nie potęgować trudnych stanów. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wprowadzić podstawowe i uniwersalne zasady higieny psychicznej, na które składają się:

  • sen – w odpowiedniej ilości i jakości (jeśli masz problemy ze snem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!)
  • unikanie złych wiadomości – ograniczanie social mediów, newsów
  • odpowiednia dawka ruchu fizycznego, która wpływa na nasze samopoczucie ogólne
  • regularne dbanie o relaks i oczyszczanie głowy
  • balans pomiędzy pracą, a czasem wolnym
  • porządkowanie trudnych emocji, rozwiązywanie bieżących konfliktów, unikanie trudnych emocjonalnie sytuacji, o ile tylko jest to możliwe.

 

Źle się czujesz? Nie wstydź się korzystania z pomocy psychologicznej!

Jeśli podstawowe zasady to  u Ciebie za mało, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc i wesprzeć się w trudnościach! Pamiętaj, że korzystanie z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, to nic wstydliwego!

Ciągle wiele osób wstydzi się korzystania z pomocy lekarza psychiatry czy rozmowy z psychologiem. Najwyższy czas skończyć z takim myśleniem! Nasze problemy natury psychicznej są tak samo naturalne jak te ze zdrowiem fizycznym i należy je leczyć.

Nie zawsze konieczna jest długotrwała terapia – warto pamiętać, że rozmowa ze specjalistą np. w sytuacji podwyższonego stresu czy trudności, których doświadczamy, może być znaczącym wsparciem.

Kiedy warto udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry? Jeśli odczuwasz bardzo silne osłabienie nastroju, podejrzewasz u siebie depresję albo lęki i stres utrudniają Twoje codzienne funkcjonowanie, warto od razu udać się do psychiatry, które zweryfikuje stan twojego zdrowia psychicznego. Jeśli problemy są mniej poważne – brakuje Ci energii, zapału, masz trudności relacyjne lub innego rodzaju –  być może wystarczy rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.

 

Utrudniony dostęp do opieki medycznej? Skorzystaj z pakietu w Medicover!

Wiele osób zwleka z podjęciem leczenia czy szukaniem wsparcia, ponieważ jest ono trudno dostępne w ramach oferty NFZ, a prywatnie bardzo drogie.

Czy wiesz, że korzystając z opieki w Medicover, oprócz standardowego zakresu opieki, masz możliwość skorzystania z konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych, a także lekarza seksuologa, neuropsychologa czy dietetyka?

Konsultacje te są co prawda limitowane, warto jednak o nich pamiętać!

Korzystając z pakietu w Medicover, możesz zaoszczędzić czas, pieniądze, a także kompleksowo zadbać o swoje zdrowie: nie tylko to fizyczne, ale i psychiczne!

Dostępne pakiety medyczne porównasz TUTAJ.

 

Zespół Finli
31.03.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij