Pobyt dziecka w szpitalu – jakie masz prawa, co warto wiedzieć?

Pobyt dziecka w szpitalu to sytuacja bardzo trudna tak dla malucha jak i dla jego rodziców. Najczęstsze przyczyny hospitalizacji dzieci są zwykle z pozoru prozaiczne: zapalenia górnych dróg oddechowych, układu moczowego, przerost migdałka czy zaburzenia związane z zakażeniami układu pokarmowego np. w wyniku wirusów. Jakie są nasze prawa w kontekście pobytu w szpitalu z dzieckiem?

 

Na wstępie warto podkreślić wagę profilaktyki i wczesnego reagowania na zakażenia u dzieci. Większość chorób naszych pociech ma przebieg łagodny, katar, kaszel czy biegunka to przypadłości, które w grupie wiekowej do lat 7, zdarzają się regularnie, kilka razy w roku a i u starszych dzieci, są normą. Przyjmuje się, że nawet kilka infekcji w roku u dziecka do lat 10 jest normą, niemniej nie wolno ich bagatelizować.

Istotne jest wpieranie odporności dziecka zdrową dietą, ruchem na świeżym powietrzu, ale także suplementacja np. witaminy D –  zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku pojawienia się objawów infekcji, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby uniknąć ciężkiego przebiegu zakażenia. Zwykle wdrożenie leczenia na wczesnym etapie chroni dziecko przed powikłaniami i zaostrzeniem infekcji zagrażającemu zdrowiu, czy w naprawdę poważnym przebiegu życiu.

Czasami jednak leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów i w takiej sytuacji dziecko musi trafić na oddział szpitalny.

 

Dziecko w szpitalu –  to musisz wiedzieć!

Zgodnie z zapisami obowiązującej także w Polsce Europejskiej Karty Praw Pacjenta, rodzic ma absolutne prawo przebywać z  dzieckiem w szpitalu oraz być obecnym podczas udzielania wszelkich świadczeń zdrowotnych, zabiegów, np. pobierania krwi. Wyjątkiem oczywiście będą sytuacje związane z przeprowadzaną operacją czy stan zagrożenia epidemiologicznego.

Szpital nie ma prawa narzucać godzin odwiedzin czy przebywania rodziców na oddziale, niemniej w godzinach nocnych, ze względów regulaminowych, może to być zwykle jedna osoba.

Do niedawna, w przypadku pobytu rodzica na oddziale, pobierano opłatę za korzystanie z infrastruktury itp. Aktualnie, szpital nie ma prawa pobierać od rodziców opłat za przebywanie z dzieckiem na oddziale. Wszelkie koszty związane z pobytem rodziców w placówce szpitalnej powinien pokrywać NFZ.

Pracujący rodzic hospitalizowanego dziecka ma prawo do otrzymania zaświadczenia lekarskiego uprawniającego do zwolnienia z pracy i wypłaty zasiłku opiekuńczego z ZUS, jeśli jego obecność przy chorym dziecku jest wskazana ze względów medycznych. Takie zwolnienie najłatwiej będzie uzyskać w szpitalu.

 

Odszkodowanie z NNW –  także świadczenie szpitalne

W tym miejscu warto podkreślić, że w przypadku posiadania NNW dziecka, mamy również często prawo do świadczenia pieniężnego wypłacanego za każdy dzień pobytu w szpitalu. W zależności od wariantu ubezpieczenia, może ono wynieść kilkanaście lub kilkaset złotych. W wariantach ubezpieczenia dostępnych na Finli, jest to od 40 do 80 zł z jeden dzień pobytu w szpitalu.

Warto podkreślić, że

  • Świadczenie wypłacane jest od 1 dnia pobytu w szpitalu, jeśli powodem hospitalizacji było nieszczęśliwe zdarzenie
  • Świadczenie wypłacane jest od 3 dnia pobytu, jeśli powodem hospitalizacji jest choroba

Maksymalny okres wypłaty świadczenia to 90 dni

Przypominamy, że ubezpieczenie NNW dziecka można kupić w dowolnym momencie roku. Jeśli zapomniałeś o nim we wrześniu, nie zwlekaj z zakupem! Ubezpieczenie on line znajdziesz na stronie: https://www.finli.pl/ubezpieczenie-dziecka-nnw

 

Zespół Finli
19.10.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij