Powrót do sportu po zimie – sprawdź swój stan zdrowia!

Jeszcze moment i buchnie wiosną! Jeśli w czasie zimowych miesięcy ruchu u Ciebie było jak nomen omen – na lekarstwo – marzec i kwiecień to idealne miesiące na to, aby do aktywności wrócić. Warto jednak zrobić to z głową i zanim rzucimy się w wir sportowych wyczynów, skontrolować stan swojego zdrowia.

 

Sport, ruch, to dobre samopoczucie, poprawa paramentów zdrowotnych, dłuższa sprawność i młodość. Aktywność, którą uprawiamy nie musi by wyczynowa, ani bardzo intensywna. Spacery, jazda rowerem czy amatorskie bieganie –  powinny sprawdzić się dla prawie wszystkich.

Jeśli jednak skończyliśmy już 30-40 lat, a nasze doświadczenia sportowe w ostatnich latach były raczej symboliczne, warto przed podjęciem treningów sprawdzić stan swojego zdrowia i wykluczyć ewentualne przeciwskazania.

To także istotne z punktu widzenia zapobiegania kontuzjom.

 

Sport to zdrowie, ale zacznij z głową!

Sport, aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia, ale jeśli wstaniemy z kanapy i zapragniemy … przebiec czy przejechać rowerem maraton, albo zaczniemy trenować siłowo, bez żadnego przygotowania, możemy zamiast poprawy stanu zdrowia, doświadczyć jego pogorszenia.

Do każdej aktywności powinniśmy się przygotować i każda powinna być wykonywana stopniowo, z rozsądkiem i uwagą.

Jeśli chcesz zacząć biegać, warto zacząć od 2-3 treningów w tygodniu o niskiej lub bardzo umiarkowanej intensywności i stopniowo zwiększać obciążenie treningowe.

Bieganie –  chociaż obiektywnie jest wspaniałą i bardzo modną w ostatnich latach aktywnością –  nie jest jednak dla każdego. Jeśli masz problemy ze stawami: biodrowymi, kolanowymi, kostkami, czy problemy z kręgosłupem, ta aktywność może nie być dla Ciebie.

Podobnie wygląda kwestia większości dyscyplin –  jeśli doskwierają nam problemy zdrowotne, warto zanim na dobre zaczniemy treningi, poradzić się lekarza i przede wszystkim nie przesadzać z intensywnością.

 

Badania przed rozpoczęciem aktywności sportowej – co warto sprawdzić?

Oprócz ogólnego badania lekarskiego, które może wykonać także lekarz rodzinny, warto zrobić podstawowe badania krwi, zmierzyć ciśnienie, oznaczyć poziom cukru we krwi oraz sprawdzić stan naszego serca.

Jeśli mamy problemy zdrowotne lub wyniki podstawowych badań sugerują ryzyko problemów z sercem, podejrzenie cukrzycy czy dysfunkcje układu ruchu –  powinien nas obejrzeć specjalista.

Dlaczego to takie ważne? Każda aktywność sportowa to obciążenie fizyczne dla naszego ciała. W bardzo niekorzystnym wariancie, kiedy obciążenie to okaże się za duże, może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Im jesteśmy starsi – tym większe ryzyko zawału, problemów miażdżycowych, udaru, czy trudnych w leczeniu kontuzji stawu skokowego, biodrowego czy kolanowego.

Warto więc do tych kwestii podejść poważnie i nie oszczędzać na zdrowiu!

 

Ile kosztują badania przed rozpoczęciem aktywności sportowej?

Sport może być bardzo tani i nie wymagać nakładów finansowych –  zwłaszcza jeśli wybierzemy spacery, czy amatorskie przebieżki, ale już badania potrafią sporo kosztować.

Jeśli nie możliwości, aby  czekać w kolejkach do specjalistów dostępnych w ramach NFZ, pozostaje nam leczenie prywatne.

Możemy skorzystać z gotowych, „szytych na miarę” pakietów dla sportowców amatorów, które pozwalają na kompaktowe sprawdzenie naszego stanu zdrowia w czasie 2-3 wizyt w placówce, albo skorzystać z pakietu medycznego, który da nam możliwość korzystania z leczenia i diagnostyki w systemie ciągłym.

To bardzo dobra i atrakcyjna cenowa opcja. Pakiet medyczny w sieci placówek Medicover, możesz mieć już od 61 zł! Pakiety są również dostępne w opcji rodzinnej, która umożliwia leczenie i sprawny dostęp do profilaktyki dla wszystkich członków rodziny.

To idealna opcja dla osób aktywnych. Szczegóły pakietów możesz sprawdzić TUTAJ.

 

 

Zespół Finli
01.03.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij