Przesilenie wiosenne – jak radzić sobie z gorszym samopoczuciem?

Przesilenie wiosenne to niejednokrotnie dla nas ciężki czas: tak emocjonalnie jak i zdrowotnie. Zmęczeni po długiej i szarej zimie, nie mamy energii i wigoru. Jak wrócić do życia z marcem, kwietnie i poczuć zmianę pór roku? Podpowiadamy!

 

„Kiedy starzec przeżył marzec, będzie żył” –  mówiło stare przysłowie. Tak wymagający był czas przedwiośnia jeszcze 100 czy 200 lat temu. Dziś co prawda wiele się zmieniło, ale w końcówce zimy i na początku wiosny bywamy osłabieni, bez energii i uskarżamy się na gorsze samopoczucie.

Na szczęście możemy to zmienić!

 

Przesilenie wiosenne? Nie daj się!

Na stan naszego samopoczucia ma wpływ to, co robimy każdego dnia: nasza aktywność, dieta oraz nawyki. Z początkiem marca, warto powziąć nowe postanowienia i nawet jeśli te noworoczne niespecjalnie nam się udały, podejść do zmian z entuzjazmem.

Marzec to świetny czas  na zmiany! Dzień jest już znacznie dłuższy, pogoda się poprawia, a pierwsze oznaki wiosny dają nam nadzieje na dobre zmiany.

Od czego zacząć?

  • Zmień dietę! To nie muszą być radykalne zmiany! Na początek wystarczy pić więcej wody, zrezygnować ze słodzonych napojów i zadbać o bardziej zróżnicowane posiłki. Wiosną potrzebujemy energii. Zamiast kupować niezbyt zdrowe nowalijki, wyhoduj kiełki lub zioła. Na początek sprawdzi się też powszechnie dostępna rzeżucha!
  • Ruszaj się! Tu także nie potrzebujemy rewolucji! Codzienny spacer, aktywność po pracy czy ćwiczenia w domowym zaciszu również spełnią swoją rolę. Jeśli masz ochotę na rower, bieganie czy basen, wspaniale! Pamiętaj tylko, żeby na początku nie przesadzać z obciążeniem i zrobić badania przed rozpoczęciem treningów – piszemy o tym w tym tekście.
  • Suplementuj witaminę D! Jeśli jeszcze tego nie robisz, najwyższy czas! Badania pokazują, że większość dzieci i osób dorosłych ma niedobory tej ważnej witaminy. Jej brak wpływa na samopoczucie, nastrój, gospodarkę hormonalną, a także skłonność do przybierania na wadze.

 

Wiosną sprawdź swój stan zdrowia!

Powyższe zmiany z pewnością sprawią, że poczujesz się lepiej. Jednak wiosna to też dobry czas na wykonanie przeglądu stanu zdrowia i sprawdzenie wszystkich parametrów.

Co warto sprawdzić?

  • Ciśnienie krwi
  • Poziom cukru
  • Morfologię
  • Poziom najważniejszych hormonów
  • Stan układu sercowo- naczyniowego.

Warto także wykonać badania związane z profilaktyką przeciwnowotworową. Jeśli jesteś kobietą: cytologię, badanie piersi i USG ginekologiczne, jeśli jesteś mężczyzną, badania w kierunku raka jąder.

Taki kompleksowy przegląd stanu zdrowia powinniśmy wykonywać raz do roku –  lub częściej, jeśli są do tego wskazania albo wymaga tego nasz stan zdrowia.

Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a lepsze samopoczucie, to efektywniejsza praca i większy komfort życia.

Jeśli Twoim wiosennym postanowieniem jest właśnie zadbanie o siebie i stan swojego zdrowia, rozważ pakiet medyczny w Medicover. Oferta jest bardzo kompleksowa i pomaga oszczędzić tak czas, jak i pieniądze!

 

 

Zespół Finli
03.03.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij