Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Jak dbać o piersi? Przypominamy o regularnych badaniach!

Październik to co roku miesiąc walki z rakiem piersi. O tym kobiecym nowotworze ciągle należy przypominać, ponieważ każdego roku umiera na niego w Polsce około 6 tys. kobiet. Choruje kilkakrotnie więcej, a statystyki niestety ciągle rosną. Co ważne, nowotwór ten, jeśli jest wcześnie wykryty, jest w blisko 90 % uleczalny. Dlatego tak ważne jest badanie i profilaktyka!

 

Zachorowalność na raka piersi rośnie od ponad 30 lat i dziś szacuje się, że jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów. Na początku lat 80-tych, chorowało rocznie ok. 6 tys. kobiet, dziś niestety jest to aż ok. 20 tys. przypadków. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: w ciągu całego życia z tym typem nowotworu może mieć do czynienia nawet co 12 z nas.

W Polsce najczęściej wykrywa się raka piersi na późnym etapie, co niestety bardzo pogarsza rokowania pacjentki.

Najbardziej zagrożone zachorowaniem na ten nowotwór są panie po 45 roku życia, niemniej także te młodsze nie powinny zaniedbywać profilaktyki. Chorują nawet 20-30 latki, a badania piersi powinny być dla wszystkich kobiet standardem w trosce o zdrowie.

 

Rak piersi –  jak uniknąć?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Doktor Kristi Funk, amerykańska onkolog, która leczyła m.in. piosenkarkę Sheryl Crow zaleca między innymi, aby:

  • Dbać o zdrową, bogatą w warzywa dietę
  • Unikać bardzo dużych ilości mięsa w diecie – zwłaszcza pochodzenia przemysłowego, smażonych, grillowanych
  • Dbać o właściwą wagę. Niestety kobiety z nadwagą i otyłością częściej chorują na raka piersi po menopauzie
  • Dbać o stałą, regularną aktywność fizyczną, która obniża poziom estrogenów we krwi
  • Nie palić – palenie zwiększa ryzyko nie tylko raka płuc, ale i innych nowotworów
  • Uważać na stres – jest on ogromnie istotnym czynnikiem, zwiększającym ryzyko zachorowania na raka
  • Karmić piersią – karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi po okresie menopauzy. U kobiet, które karmiły piersią 12 miesięcy i dłużej, ryzyko zachorowania jest o 33% mniejsze niż u kobiet, które karmiły dziecko krócej lub w ogóle nie karmiły.

 

Rak piersi –  profilaktyka

Zdrowy styl życia to jednak nie wszystko, na pewne rzeczy nie mamy wpływu, a sama profilaktyka raka piersi to przede wszystkim badanie się. Zaleca się, aby każda kobieta umiała przeprowadzić samobadanie piersi i na bieżąco obserwowała, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, czy nie wyczuwa zgrubień i guzków. O instruktaż samobadania można poprosić lekarza lub położną.

Oprócz badania palpitacyjnego ważne jest również wykonywanie USG i mammografii. Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca, aby kobiety, które ukończyły 30 lat, poddawały się badaniu USG piersi kontrolnie przynajmniej raz w roku.

Jeżeli w  najbliższej rodzinie występowały przypadki nowotworów piersi, badanie powinno być wykonywane  co 6 miesięcy. Warto również w takim wypadku wykonać badania genetyczne w kierunku dziedziczenia genów BRCA1 i 2.

Mutację tego genu, która zwiększa ryzyko zachorowania, można zbadać robiąc odpowiednie badanie krwi.

 

Masz problem z profilaktyką? Skorzystaj z pakietu medycznego!

Z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet”, przedstawionego wiosną tego roku wynika, że co czwarta Polska chodzi do ginekologa raz na trzy lata, a 13 proc. w ogóle nie odwiedza tego specjalisty. Z regularnych wizyt u tego specjalisty raz do roku korzysta tylko nieco ponad 20 % kobiet. Przyczyn tego stanu jest wiele, między innymi wstyd, niechęć do badania i utrudniony dostęp do specjalistów.

Jeśli tak jest także w Twoim przypadku, rozważ skorzystanie z pakietu medycznego w Medicover. Dzięki niemu zadbasz kompleksowo o zdrowie swoje i Twojej rodziny. Ceny pakietów rozpoczynają się od 148,01 zł miesięcznie przy pakiecie indywidualnym!

Szczegóły sprawdzisz tutaj. 

 

 

Zespół Finli
12.10.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij