Palenie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i mimo, że w teorii to wiemy, to jednak nie skłania nas to do rzucenia palenia. Z badań wynika, że najczęściej palą osoby po 40 roku życia, które powinny już z dużą uważnością przyglądać się swojemu zdrowiu, ale trzeba też powiedzieć wprost: palenie szkodzi wszystkim, bez względu na wiek, także to bierne!
W nałóg wpadamy zwykle dość bezrefleksyjnie: palimy na początek niewiele, ale z czasem, chwile z papierosem stają się nieodzownym elementem naszego funkcjonowania. Zwykle osoby palące wypalają od 15 do 20 papierosów dziennie, co jest już pokaźną ilością.
Zwykle mówimy o tym, że palenie nas odpręża, że daje chwilę wytchnienia w codziennym funkcjonowaniu, że jest elementem naszego życia towarzyskiego. Cokolwiek by o paleniu nie mówić, jest ono jednak ogromnie szkodliwym nałogiem, który na dłuższą metę może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Rak płuc, ale także problemy z sercem, ze skórą, nowotwory przełyku, podrażnienie żołądka, to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się palacze. Ze statystyk wynika, że osoby długotrwale palące, żyją nawet o kilkanaście lat krócej niż te, które nie palą.
Jak jednak rzucić? Nie jest to takie proste, dlatego najlepsza rada jaką można dać to „nie zaczynaj palić”. Jednak, jeśli na takie rady jest już za późno, warto do tematu podejść odpowiedzialnie i świadomie.
Nie mniej istotnym, chociaż pomijanym elementem nałogu związanego z paleniem papierosów są finanse. Mimo, że papierosy są w Polsce nawet dwa razy tańsze niż w niektórych krajach europejskich, to wydajemy na nie niebagatelną kwotę. Szacuje się, że osoba paląca wydaje rocznie na zakup papierosów około 6-7 tysięcy złotych, a więc ponad 500 zł miesięcznie!
Odkładając taką kwotę, możemy oszczędzać na emeryturę czy wykupić pakiet zdrowotny. Dzięki niemu kompleksowo zadbamy o nasze zdrowie i unikniemy kolejek u lekarzy.
Po rzuceniu palenia warto się dokładnie przebadać: jeśli badania wykażą nieprawidłowości, badania trzeba powtórzyć w okresie 3-6 miesięcy po zaprzestaniu palenia. Niestety negatywne skutki nałogu mogą na nas oddziaływać nawet kilka lat, dlatego właśnie z rzucaniem palenia nie powinno się czekać!