Rzuć palenie, zadbaj o zdrowie!

Papierosy, chociaż wydaje się, coraz mniej popularne, pali jedna czwarta dorosłych Polaków (ponad 25 %).  Co piąty z nas pali regularnie, a co dwudziesty – okazjonalnie. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań CBOS, jednak nadal są to duże liczby, a po papierosy sięga nawet 10 milionów Polaków!

 

Palenie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i mimo, że w teorii to wiemy, to jednak nie skłania nas to do rzucenia palenia. Z badań wynika, że najczęściej palą osoby po 40 roku życia, które powinny już z dużą uważnością przyglądać się swojemu zdrowiu, ale trzeba też powiedzieć wprost: palenie szkodzi wszystkim, bez względu na wiek, także to bierne!

 

Dlaczego palimy i jak rzucić?

 

W nałóg wpadamy zwykle dość bezrefleksyjnie: palimy na początek niewiele, ale z czasem, chwile z papierosem stają się nieodzownym elementem naszego funkcjonowania. Zwykle osoby palące wypalają od 15 do 20 papierosów dziennie, co jest już pokaźną ilością.

Zwykle mówimy o tym, że palenie nas odpręża, że daje chwilę wytchnienia w codziennym funkcjonowaniu, że jest elementem naszego życia towarzyskiego. Cokolwiek by o paleniu nie mówić, jest ono jednak ogromnie szkodliwym nałogiem, który na dłuższą metę może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Rak płuc, ale także problemy z sercem, ze skórą, nowotwory przełyku, podrażnienie żołądka, to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się palacze. Ze statystyk wynika, że osoby długotrwale palące, żyją nawet o kilkanaście lat krócej niż te, które nie palą.

Jak jednak rzucić? Nie jest to takie proste, dlatego najlepsza rada jaką można dać to „nie zaczynaj palić”. Jednak, jeśli na takie rady jest już za późno, warto do tematu podejść odpowiedzialnie i świadomie.

  • Weź pod uwagę, że pierwsze dni walki z nałogiem mogą być trudne, zwłaszcza jeśli do tej pory palenie było bardzo ważną częścią Twojego stylu życia.
  • Podejmij decyzję o rzuceniu palenia i nie zwlekaj za długo z jej realizacją. Zwykle stopniowe odstawianie palenia na dłuższą metę nie działa i w którymś momencie należy podjąć decyzję o całkowitym zaprzestaniu używania papierosów.
  • Bądź wytrwały. Często osoba rzucająca palenie staje się tak rozdrażniona i chwiejna emocjonalnie – warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem i zapytać o możliwość skorzystania z farmakoterapii.
  • Nie poddawaj się! Nawet jeśli od razu nie udało się na 100 %, nie warto porzucać prób rzucania palenia!

 

Rzuć palenie, oszczędź pieniądze i zadbaj o zdrowie!

Nie mniej istotnym, chociaż pomijanym elementem nałogu związanego z paleniem papierosów są finanse. Mimo, że papierosy są w Polsce nawet dwa razy tańsze niż w niektórych krajach europejskich, to wydajemy na nie niebagatelną kwotę. Szacuje się, że osoba paląca wydaje rocznie na zakup papierosów około 6-7 tysięcy złotych, a więc ponad 500 zł miesięcznie!

Odkładając taką kwotę, możemy oszczędzać na emeryturę czy wykupić pakiet zdrowotny. Dzięki niemu kompleksowo zadbamy o nasze zdrowie i unikniemy kolejek u lekarzy.

Po rzuceniu palenia warto się dokładnie przebadać: jeśli badania wykażą nieprawidłowości, badania trzeba powtórzyć w okresie 3-6 miesięcy po zaprzestaniu palenia. Niestety negatywne skutki nałogu mogą na nas oddziaływać nawet kilka lat, dlatego właśnie z rzucaniem palenia nie powinno się czekać!

 

Zespół Finli
15.11.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij