Sezon rowerowy – START! Uważaj na urazy! Jak się przygotować do sezonu?

Wraz z majówką i pierwszymi cieplejszymi dniami, startuje sezon rowerowy. Oczywiście istnieje grupa rowerzystów, która nie rezygnuje z dwóch kółek przez cały rok, ale większość z nas wraca do jazdy rowerem właśnie na przełomie kwietnia i maja.

 

Jazda rowerem to świetny sposób na codzienną porcję ruchu, wygodny środek transportu, a także możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy czy aktywnego spędzenia czasu z rodziną.

Warto jednak przypomnieć o bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu. Jazda rowerem nie jest co prawda najbardziej urazowym sportem, ale wypadki niestety się zdarzają.

Jak im zapobiec?

 

Przygotowanie do sezonu –  sprawdź sprzęt!

Bardzo często bagatelizujemy ten punkt i traktujemy z dużą pobłażliwością. O ile większość z nas doskonale wie, że auto, którym jeździmy musi przejść co roku obowiązkowy przegląd u profesjonalisty, o tyle bywa, że naszych rowerów nie oglądamy i nie serwisujemy nawet my sami!

To duży błąd! Warto pamiętać, że rower, tak jak każdy inny pojazd, wymaga przeglądu technicznego, sprawdzenia przede wszystkim napędu, opon czy hamulców. Bez tego trudno mówić o bezpiecznej jeździe.

Wiele wypadków rowerowych wynika właśnie z bagatelizowania kwestii technicznych. Zużyte opony rowerowe wydłużają drogę hamowania, niedokręcone hamulce mogą działać z opóźnieniem lub co gorsza wcale, a niskiej jakości rama, której nie obejrzeliśmy dokładnie przed sezonem, może nawet grozić złamaniem.

Jeśli czujemy się na siłach –  podstawowy przegląd możemy zrobić sami. Pomogą w tym np. filmy instruktażowe, czy artykuły internetowe, które dokładniej opisują te kwestie.

Jeśli jednak nasze możliwości techniczne oceniamy w skali 1-10 na 2 czy 3, lepiej będzie powierzyć to zadanie komuś, kto zna się na rzeczy.

 

UWAGA! Dotyczy to także rowerów dziecięcych! One także powinny być bardzo regularnie serwisowane!

 

Pamiętaj o kasku!

Bezpieczeństwo na rowerze to także odpowiedni strój i kask.

Warto zwrócić uwagę na buty, które powinny dobrze stabilizować stopę i umożliwiać komfortowe podparcie. Jazda na rowerze w klapkach czy butach z odkrytymi palcami –  co często można zaobserwować na rowerowych ścieżkach, to nie do końca dobry pomysł. Pamiętajmy, że urazy np. palców –  bywają bardzo bolesne, a zerwany paznokieć, którym zahaczymy o podłoże przy hamowaniu, może się goić tygodniami i naprawdę popsuć nam lato.

Ciągle także warto przypominać o kwestii kasku. O ile wiele dzieci jeżdżących na rowerach kaski nosi, o tyle już pokolenie dorosłych do kasków podchodzi z rezerwą.

Zdania tutaj są bardzo podzielone, ale faktem jest, że noszenie kasku zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy jeździmy po trudnym terenie albo używamy roweru w warunkach miejskich.

 

 

Ubezpieczenie na rower –  to także ważne!

Nie sposób mówić o bezpieczeństwie rowerowym bez wspomnienia o kwestii ubezpieczenia.

Jeśli jeździmy z dziećmi rowerem, warto sprawdzić, czy posiadają one ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Takie ubezpieczenie, zwane potocznie ubezpieczeniem szkolnym, kupujemy zwykle na początku roku szkolnego, ale warto wiedzieć, że możemy je kupić także w dowolnym momencie roku, nie tylko we wrześniu.

Ubezpieczenie NNW działa nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale także w czasie wolnym. Dobre NNW dla dziecka, to zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, np. skutkującego zwichnięciem czy złamaniem.

Warto je mieć, ponieważ pokryje ono koszty związane z leczeniem i rehabilitacją.

Ubezpieczenie NNW dla dziecka, kupisz on line za pośrednictwem naszej strony.

Zrób to przed sezonem letnim, a zabezpieczy dziecko także w czasie majówki, wyjazdów wakacyjnych, czy wycieczek!

 

Ubezpiecz także rower!

Pamiętaj, że ubezpieczając siebie, dobrze pomyśleć także o sprzęcie. Oczywiście jeśli nasz rower przedstawia głównie wartość sentymentalną, nie bardzo jest sens zajmować się tym tematem. Jednak coraz częściej wybieramy pojazdy, których wartość zbliża się do ceny tanich samochodów i wynosi kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. W takim wypadku rower warto ubezpieczyć. Jak to zrobić? Skontaktuj się z doradcą Phinance, który pomoże wybrać odpowiednie ubezpieczenie!

Zespół Finli
28.04.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij