Uważaj na oparzenia słoneczne, sprawdź znamiona przed latem!

Pierwsze gorące dni już za nami, mimo że lato jeszcze się nie zaczęło. Słońce, zwłaszcza po długiej i szarej zimie oraz niezbyt ciepłej wiośnie, sprawia, że chętnie wystawiamy skórę na jego działanie, czy uprawiamy sport na świeżym powietrzu. Oczywiście warto to robić, ale koniecznie z głową! Przed wakacjami należałoby także sprawdzić znamiona skórne oraz poznać zasady bezpiecznych kąpieli słonecznych. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, ale także osób dorosłych, o wrażliwej i jasnej karnacji.

 

Już kilkanaście minut na słońcu, może się skończyć oparzeniem słonecznym, zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżamy do krajów o mocniejszej ekspozycji słonecznej, opalamy się nad wodą, w godzinach południowych.  Pierwsze kąpiele słoneczne po zimie powinny być więc krótkie. Nie bagatelizujmy oparzeń słonecznych! Mogą być istotną przyczyną poważnych chorób skóry, a pod drobnymi znamionami, które również traktujemy z pobłażliwością, może kryć się nawet czerniak.

 

Ze słońca korzystaj z głową!

To, że przebywanie na słońcu poprawia nasz nastrój, wiemy wszyscy. To, że poprawia nasze zdrowie poprzez produkcję witaminy D – wie już mniejsza grupa Polaków.

Niestety opalanie, które traktujemy jako bonus słoneczny, szkodzi: skóra traci elastyczność, jest gorzej nawilżona. Opalanie może powodować powstawanie przebarwień, przyśpieszyć procesy starzenia i powstawania widocznych zmarszczek, pogorszyć stan cery z trądzikiem czy wpłynąć na kondycję naczynek krwionośnych, a nawet w najgorszym wariancie, powodować raka skóry.

Na słońce powinni uważać przede wszystkim rodzice małych dzieci, ale także osoby starsze, z problemami krążeniowymi, przyjmujące niektóre leki.

Bezpieczne opalanie – zasady

Oczywiście nie należy popadać w przesadę i zupełnie rezygnować z przebywania na słońcu. Kilka minut dziennie jest wskazane nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale choćby ze względu na produkcję wspomnianej już witaminy D. Trudno także wyobrazić sobie wakacje bez słońca.

Jeśli chcesz z niego korzystać odpowiedzialnie, pamiętaj o:

  • unikaniu promieni słonecznych w czasie ich największego nasilenia – między godziną 11 a 15
  • chronieniu najwrażliwszych części skóry przed oparzeniami, osłanianiu oczu
  • o używaniu właściwie dobranych kosmetyków, które pomogą rozsądnie korzystać z promieni słonecznych i wydłużą możliwą bezpieczną ekspozycję na nie
  • zakrywaniu głowy, uszu, szczególnie przy długotrwałej ekspozycji na słońce, podczas uprawiania sportów, na łódce, rowerze itp.

 

Podstawowe błędy przy opalaniu

Niestety niewiele osób bierze sobie do serca powyższe zalecenia, co skutkuje najczęściej oparzeniami słonecznymi, czy nawet udarem słonecznym.

 

Podstawowe błędy przy opalaniu to:

  • zbyt długa ekspozycja słoneczna
  • stosowanie zbyt słabych filtrów ochronnych
  • bagatelizowanie działania słońca, szczególnie w krajach o mocniejszej niż Polska ekspozycji słonecznej
  • brak powtórnej aplikacji kosmetyków po kąpieli

Warto wiedzieć, że każde oparzenie słoneczne jest czynnikiem rozwoju raka skóry. Od oparzenia słonecznego do wystąpienia nowotworu skóry mija zwykle 15-20 lat, często więc w wieku dojrzałym płacimy za błędy młodości. Ostatnie badania wykazały, że czerniak jest drugim najczęstszym nowotworem u 15-34-latków, a liczba przypadków zachorowań ma wzrosnąć o ponad 40 proc. do 2035 r. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne opalanie i kontrola skóry przed, po sezonie.

Przed sezonem sprawdź znamiona!

Wiele osób posiada na skórze znamiona, pieprzyki, które wydają się zupełnie niegroźne, a jednak mogą przekształcić się w groźnego dla naszego zdrowia i życia raka skóry – czyli czerniaka.

Jeśli masz wiele znamion, w ostatnim roku pojawiły się nowe lub któreś z nich zmieniło się w ostatnim czasie, warto je skontrolować u lekarza dermatologa.

Zasadniczo taką kontrolę warto przeprowadzić przed i po sezonie na opalanie, a więc w czerwcu i w październiku. Podczas wizyty lekarz dokładnie obejrzy znamiona, a w razie wątpliwości, skieruje nas na dodatkowe badania.

Doświadczyłeś oparzenia na wakacjach? Twoją skórę powinien również obejrzeć lekarz. Niestety, bagatelizowanie zmian, nieprawidłowe podejście do leczenia np. w przypadku wystąpienia pęcherzy na skórze, również może się skończyć problemami.

Możesz również wykonać badanie krwi, które ma skuteczność bliską 80 %. Badanie S-100 w diagnostyce czerniaka polega  na oznaczeniu jego stężenia w surowicy krwi. S-100 jest klinicznym markerem tej choroby, badanie z udziałem 105 pacjentów ze stwierdzonym czerniakiem oraz 104 zdrowych osób z grupy kontrolnej, udowodniło, że może ono wykryć czerniaka we wczesnym stadium w 79% przypadków.

Ciągle zwlekasz z badaniami i wizytami lekarskimi? Nie masz czasu czekać w kolejkach na NFZ? Koniecznie sprawdź pakiet Medicover, który pomoże Ci zadbać o siebie kompleksowo.

 

Pakiet medyczny dla siebie lub całej rodziny, kupisz TUTAJ.

 

 

Zespół Finli
14.06.2022
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij