Na wstępie warto przypomnieć o samej konieczności zakupu ubezpieczenia turystycznego na wyjazd. Szczególnie istotne wydaje się pokrycie kosztów leczenia za granicą (te mogą być astronomiczne), transportu medycznego, pomocy assistance w razie wypadku czy nieoczekiwanego zdarzenia, kradzieży itp.
Ubezpieczenie turystyczne to produkt niedrogi, a bardzo przydatny. Już za kilka – kilkanaście złotych dziennie możemy mieć gwarancję kompleksowej pomocy właściwie przy każdym nieoczekiwanym zdarzeniu.
Wybierając wakacje za kilka tysięcy, naprawdę nie warto ryzykować własnym zdrowiem i majątkiem, aby oszczędzić kilkadziesiąt złotych na ubezpieczeniu!
O problemie zdarzeń, do których dochodzi na wakacjach pod wpływem alkoholu, zaczęto mówić kilka lat temu. Wtedy okazało się, że część polis sprzedawanych przez ubezpieczycieli, zawiera wyłączenia co do odpowiedzialności, jeśli do wypadku czy zdarzenia doszło w czasie, kiedy klient był pod wpływem alkoholu.
Przykład:
Pan Tomek złamał nogę wychodząc z basenu. Poślizgnął się na mokrej powierzchni, a złamanie wymagało pilnej interwencji chirurgicznej. Niestety, po przetransportowaniu do szpitala, zaznaczono w karcie pacjenta, iż znajduje się on w stanie pod wpływem alkoholu – miał 0,6 promila we krwi. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania powołując się na zapis mówiący o tym, że nie odpowiada za zdarzenia, do których doszło w czasie, kiedy klient znajduje się w stanie pod wpływem alkoholu.
Kwestia ubezpieczeń, które obejmują wypadki czy inne zdarzenia także po spożyciu alkoholu, była na tyle paląca, że część firm zaczęła oferować klientom tzw. klauzulą alkoholową. Warto zaznaczyć, że był to dodatek do polisy, najczęściej wymagający uiszczenia dodatkowej składki.
Jeśli chcemy mieć 100 %, że będziemy chronieni przez polisę na wakacjach, przed jej zakupem warto doczytać ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić, jak wygląda kwestia odpowiedzialności w przypadku zdarzeń, o których mówimy wyżej.
Jeśli można dodatkową ochronę dokupić – warto to zrobić, zwłaszcza jeśli wiemy, że na wakacjach zdarzy się nam pić alkohol.
Dobre ubezpieczenie zawsze skonstruowane jest tak, aby realnie wesprzeć klienta w razie wypadku czy nieoczekiwanego zdarzenia. Kupując ubezpieczenie uwzględniające wszystkie prawdziwe potrzeby klienta, zyskuje on tak naprawdę pewność i spokój, wynikające z przekonania, że taka polisa rzeczywiście mu pomoże.– mówi Piotr Kortus z Finli.pl / Phinance.
Ubezpieczenie turystyczne dostępne on line na stronie www.finli.pl nie ma wyłączeń związanych ze zdarzeniami, do których doszło pod wpływem alkoholu w zakresie najważniejszych świadczeń- tj. w szczególności związanych z refundacją poniesionych kosztów leczenia.
Jak w większości produktów na rynku, mamy tu wyłączenie generalne odpowiedzialności, ale tylko w przypadku, kiedy klient doprowadzi do szkody względem osób trzecich i ich mienia, oraz kiedy prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu (odpowiedzialność cywilna klienta) To standard.
Który zatem wariant ubezpieczenia wybrać? Odpowiadający naszym potrzebom najbardziej. W momencie, gdy zamierzamy aktywnie spędzać czas na wakacjach, uprawiając sporty wodne, czy wysokiego ryzyka- najlepiej „WODNY” lub „EXTREME”. Gdy jedziemy na narty- idealny będzie pakiet „ZIMOWE”, zabezpieczający również nasz sprzęt narciarski.
Zanim wyjedziesz, przypomnij sobie ABC bezpiecznych wakacji!
Pamiętaj! Najlepsze wakacje to te, które spędzamy bezpiecznie!