Wiosna – sezon na kleszcze, o tym pamiętaj!

Z utęsknieniem czekamy na wiosenne i letnie miesiące, ale mają one zasadniczy minus, o którym trzeba pamiętać. Wraz z pojawieniem się cieplejszych dni, budzą się z zimowego snu także kleszcze, które zagrażają nam i naszym pupilom. O czym warto wiedzieć? Jak się chronić przed kleszczami?

 

Kleszcz, mimo że niepozorny i niewielki stanowi spore zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Chociaż samo ugryzienie kleszcza nie boli i teoretycznie nie powinno nam zaszkodzić, kleszcze przenoszą groźne choroby, którymi mogą nam zarazić.

 

Jedną z groźniejszych chorób jest kleszczowe zapalenie mózgu, ale bardzo poważne skutki może mieć także borelioza, mykoplazmowa, babezjoza czy inne zakażenia wywołane przez kleszcze.

 

Kleszcze –  co musisz wiedzieć

 

Leczenie chorób odkleszczowych jest trudne, a terapia często ciągnie się miesiącami. Z tego względu należy przede wszystkim unikać ugryzienia przez kleszcze, zabezpieczać się przed możliwością dostania się pajęczaka na skórę i dokładnie sprawdzać siebie, dzieci i zwierzęta po każdym spacerze.

 

Warto także rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu –  na pozostałe choroby niestety szczepionki nie ma.

 

Kleszcze najczęściej bytują w niskich trawach, na krzakach, nie jest prawdą, że skaczą na nas z góry, raczej korzystają z okazji, kiedy to my przechodzimy obok i np. ocieramy się o rośliny.

 

Kleszcze spotykamy w lasach, na łąkach, w parkach miejskich i na działkach rekreacyjnych. Niestety te „miejskie” bywają najgroźniejsze i to one najczęściej są nosicielami groźnych chorób.

 

Sezon kleszczowy zwykle zaczyna się już w marcu, na początku kwietnia i trwa aż do października.

 

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

 

Niestety, także tutaj nie ma 100 % pewnych metod, ważna jest metodyka i uważność oraz przede wszystkim kontrola.

 

Jeśli przebywamy dużo na świeżym powietrzu, nasz zwierzak biega po ogródku lub codziennie chodzimy na spacery do parku, trudno będzie przetrwać cały sezon bez kleszcza. Warto stosować środki chemiczne, które kleszcze odstraszają, a w miejsca w których występują, chodzić zawsze w odpowiednim ubraniu.

 

Długie spodnie, bluza okrywająca przedramiona, to w miarę możliwości dobra opcja na to, aby się przed kleszczami uchronić. Po powrocie do domu ubranie należy dokładnie otrzepać –  np. na balkonie, trawniku, żeby mieć pewność, że nie przynieśliśmy kleszcza do domu.

 

Zwierzęta należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem lub obrożą. Konieczne jest także kontrolowanie psa czy kota każdorazowo po powrocie do domu.

 

Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz?

 

Przede wszystkim kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć. Im dłuższy kontakt kleszcza z naszym ciałem, tym większe jest ryzyko infekcji. Warto pamiętać, że kleszcza nie wykręcamy, nie smarujemy żadną substancją, do jego usunięcia najlepiej użyć pęsety.

 

Jeśli ugryzień jest więcej niż 2-3 –  co zdarza się często w przypadku zwierząt, warto udać się do lekarza / weterynarza.  Praktycy potwierdzają przypadki, kiedy po jednym spacerze zwierzę miało kilkanaście a nawet kilkadziesiąt ukąszeń, a jego stan zdrowia gwałtownie się pogarszał.

 

Jeśli kleszcz ugryzł nas, dziecko, a w miejscu ukąszenia nie pozostał ślad, nie obserwujemy rumienia, czujemy się dobrze, wystarczy kontrolować miejsce ukąszenia przez 3-5 dni.

 

Jednak, jeśli mamy jakieś wątpliwości, pojawia się rumień, samopoczucie się pogarsza lub występuje gorączka, należy bezwzględnie udać się do lekarza.

 

Konieczne będzie wdrożenie leczenia i badania.

 

Ubezpieczenie od ugryzienia kleszcza

 

Ubezpieczenie oczywiście nie ochroni przed samym ugryzieniem, tu potrzebna jest nasza przezorność i trochę szczęścia, ale może nam pomóc poradzić sobie w sytuacji, kiedy dojdzie do ugryzienia.

 

Ubezpieczenie, w zależności od wariantu, może pokryć koszty badań, leków czy konsultacji lekarskich. Dokładniejsze informacje znajdziesz w zakładce „Ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez kleszcza”.

 

Warto także pamiętać, że ubezpieczeniem można objąć nie tylko ludzi, ale także psa.

Zespół Finli
03.03.2021
Wybrane dla Ciebie
Potrzebujesz
pomocy?
Mało czasu?
Masz pytania?
Zamów rozmowę, a nasz Ekspert wesprze w zakupie lub omówi propozycję dopasowane do Twoich oczekiwań. Brak kodu rabatowego? Nie szkodzi. Pamiętaj, że za zakup z konsultantem możesz również otrzymać zniżkę 10%
Lub zadzwoń
+48 61 656 88 80
Pn-Pt 08:00-17:00
Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą
tak szybko jak to możliwe.
Dla zapewnienia najwyższej jakości usług nasza strona korzysta z plików cookies. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie - więcej informacji tutaj. Zamknij