Zakup pojazdu, zwłaszcza jeśli mówimy o aucie nowym, to zwykle wydatek w wysokości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Większość nowych pojazdów kosztuje około 100 tys. złotych, jasne więc, że wielu nabywców szuka alternatywnych źródeł finansowania. Jaką formę finansowania warto wybrać i rozważyć? Co sprawdzi się w przypadku konsumenta nieprowadzącego działalności, a co będzie dobrą opcją dla małej firmy? Sprawdzamy!
Zakup auta za gotówkę, to nie zawsze najlepsza opcja, nawet jeśli taką posiadamy. Auto w takim wypadku trudno traktować jako inwestycję, w końcu ono raczej traci na wartości niż zyskuje, a i rabaty dla osób chcących nabyć pojazd w ten sposób nie są imponujące.
Gotówkę można zawsze zainwestować czy poszukać jakiejś formy jej ulokowania, auto można bowiem w końcu wyleasingować, wynająć czy sfinansować kredytem.
Najpopularniejszą opcją bywa kredyt, który wszyscy znamy. W ten sposób finansujemy zwykle auta używane, kupowane najczęściej od prywatnych właścicieli. Tu sprawa jest prosta: koszt pojazdu rozkładany jest najczęściej na kilkanaście czy kilkadziesiąt równych rat, od kredytu płacimy odsetki, czasami także prowizję za jego udzielenie czy inne koszty.
Aktualne koszty takiego kredytu to około 5-8 % rocznie.
Kredyt ma tą zasadniczą wadę, że musimy posiadać zdolność kredytową, oraz jeśli myślimy np. o zaciągnięciu innego zobowiązania, o kredycie hipotecznym – kredyt na samochód obciąży naszą zdolność kredytową.
Plusem finansowania samochodu kredytem jest fakt, iż na koniec okresu kredytowania pojazd jest naszą własnością. Zwykle możemy go jeszcze użytkować przez kilka lat, a jego wartość ciągle jest znacząca.
Druga forma finansowania auta, czyli leasing, polega na swoistej dzierżawie pojazdu, który do nas nie należy i przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy leasingującej. Co miesiąc płacimy ratę za użytkowanie takiego pojazdu, a na start nie musimy wykładać znaczących środków. Możliwe są opcje z niskim lub zerowym wkładem własnym.
Na koniec umowy taki pojazd możemy wykupić. Kwotę wykupu określa się zwykle na początku umowy – zależy od niej rata leasingowa. Im niższa rata tym wykup będzie droższy. Auto po okresie leasingu może być również oddane do firmy leasingującej.
Leasing to wygodna forma finansowania dla przedsiębiorców (comiesięczną fakturę wrzucamy w koszty), ale sprawdzi się także w przypadku zwykłego Kowalskiego, który chce jeździć nowym autem, ale niekoniecznie ma środki na to, aby kupić je od razu lub nie chce wspomagać się kredytem.
Ostatnia forma finansowania to najem długoterminowy. Tak jak każda inna forma najmu opiera się on na użytkowaniu rzeczy, która do nas nie należy, a jest udostępniana przez właściciela.
Wynajem na długi termin ma wiele zalet: przede wszystkim jest wygodny i nie wymaga inwestowania swoich środków. Auta nie musimy sami rejestrować, ubezpieczać ani martwić się kosztami serwisu. Zrobi to za nas firma, która nam je wynajmuje.
Oczywiście za te wszystkie usługi trzeba trochę zapłacić, niekoniecznie jednak te koszty będą zwalały z nóg.
Ratę za najem możemy również wrzucać w firmowe koszty. Minusem takiego rozwiązania będzie jednak wysoka wartość wykupu lub brak takiej opcji.
Jeśli po lekturze tego artykułu nadal nie wiesz jaka opcja będzie najkorzystniejsza dla Ciebie, sprawdź koszty i możliwości tutaj. Pamiętaj, że oprócz dużego wyboru pojazdów, oferujemy także doradztwo! Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić i załatw wszystkie formalności w jednym miejscu.