Wyjazd na zorganizowane wakacje to wspaniała okazja do odpoczynku, nauki samodzielności i zawiązania przyjaźni z rówieśnikami. Dzieci po wielu miesiącach w domu są spragnione zabawy, atrakcji i z pewnością chętnie skorzystają z takiej formy wypoczynku. Dobra zabawa i organizacja są tu kluczowe, ale warto także pamiętać o bezpieczeństwie i doborze wyjazdu do stopnia dojrzałości dziecka. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Wyjazdy dla dzieci mogą organizować podmioty gospodarcze, które spełniają określone kryteria. W tym roku zostały one zaostrzone w związku z pandemią i organizator ma obowiązek spełnić dodatkowe warunki. Ministerstwo Edukacji oraz GIS, zobowiązują również rodziców, do przestrzegania dodatkowych procedur bezpieczeństwa, są to między innymi:
1. Zapewnienie iż dziecko jest zdrowe w dniu wyjazdu, co poświadczają rodzice/prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Zobowiązanie się do niezwłocznego – do 12 godzin – odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka).
3. Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku, przy czym na 1 osobę zakwaterowaną w jednym pokoju lub namiocie musi przypadać co najmniej 4 m2 powierzchni noclegowej.
Tych zasad jest oczywiście o wiele więcej ale nie wyczerpują one kwestii związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w czasie wakacji.
Organizator oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem, ma również obowiązek posiadać polisę chroniącą uczestników. W przypadku wyjazdów krajowych wygląda to trochę inaczej niż w przypadku zagranicznych. Ubezpieczenie uczestników wypoczynku w Polsce to najczęściej wyłącznie polisa NNW, w przypadku wyjazdu poza granice naszego kraju, polisa jest rozszerzona np. o koszty leczenia.
Niestety, sumy ubezpieczeniowe w takich polisach są zwykle niewielkie, a ochrona może okazać się iluzoryczną. Warto dokładnie zapoznać się z ubezpieczeniem oferowanym przez organizatora i pomyśleć o wykupieniu dodatkowej polisy NNW dla dziecka, rozszerzonej o typowe kwestie związane z podróżą.
Większość naszych pociech wróci z wakacji bezpieczenie, a stłuczone kolano, czy zadrapanie na ręce, będzie tylko wspomnieniem fantastycznej zabawy. Warto jednak pamiętać, że wypadki się zdarzają, a ich konsekwencje bywają nie tylko przykre ale i kosztowne.
Polisa NNW dziecka, jeśli wybierzemy ją odpowiednio, pozwoli pokryć koszty rehabilitacji, leczenia, czy np. specjalistycznej opieki po wypadku.
Warto pamiętać, że chociaż dzieci w teorii mają dostęp do bezpłatnego leczenia, to problemem mogą być terminy, limity czy po prostu brak możliwości skorzystania z nowoczesnych form leczenia. W związku z pandemią te problemy jeszcze się zwiększyły, a w najbliższych miesiącach trudno oczekiwać spektakularnej poprawy.
Polisa NNW, wykupiona indywidualnie, jest dla rodzica faktycznym wsparciem i warto o niej pamiętać przed wyjazdem, zwłaszcza, że będzie chronić dziecko przez cały rok.
Taką polisę szybko i bez wychodzenia z domu kupisz na finli.pl
Czytaj również: